aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mniej niż miesiąc na wymianę prawa jazdy

11 kwietnia 2005

Do 30 kwietnia 2005 roku należy wymienić prawa jazdy wydane w okresie od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Pierwotnie termin wymiany tych dokumentów upływał 31 grudnia 2004 r. i został przedłużony o 4 miesiące.

Jak informuje resort infrastruktury na swoich stronach internetowych, obowiązują następujące terminy dla wymiany praw jazdy:

  • do 30 kwietnia 2005 roku dla dokumentów wydanych od 1 stycznia 1984 r. do 30 kwietnia 1993 r. - do (termin przedłużony z 31 grudnia 2004 roku),
  • do 30 czerwca 2006 roku dla dokumentów wydanych od 1 maja 1993 r. do 30 czerwca 1999 roku i wydanych na blankietach papierowych po 1 lipca 1999 roku.

Urząd ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że kierowca, który nie wymieni starego prawa jazdy we wskazanym terminie nie straci posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami. Nie będzie się on jednak mógł posługiwać tym prawem jazdy, ponieważ straci ono ważność i do momentu wydania nowego dokumentu nie będzie mógł prowadzić pojazdu na podstawie starego (nieważnego już) prawa jazdy.

W celu otrzymania prawa jazdy należy złożyć w wydziale komunikacji w starostwie: - wniosek, - dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy w wysokości 71 zł, - fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, - kserokopię posiadanego prawa jazdy.

Istnieje możliwość pobrania formularza wniosku poprzez internet ze strony internetowej resortu infrastruktury, jednak sugerowane jest posługiwanie się formularzem, który bezpłatnie jest dostępny w każdym wydziale komunikacji.

Przepisy zezwalają na złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy za pośrednictwem poczty. Natomiast odbiór nowego dokumentu powinien nastąpić osobiście, w celu unieważnienia posiadanego dotychczas prawa jazdy, przypomina resort infrastruktury. Polak, który ma prawo jazdy wydane w jednym z krajów Unii Europejskiej, kiedy wraca na stałe do Polski, powinien w ciągu 6 miesięcy dokonać wymiany swego prawa jazdy.

Cudzoziemiec z prawem jazdy wydanym w jednym z krajów UE, może go w Polsce używać, dopóki przebywa w naszym kraju jako turysta. Jeżeli jednak chce się w Polsce osiedlić, powinien dokument wymienić, ma na to 6 miesięcy od dnia, kiedy otrzyma zezwolenie na pobyt.

Jak poinformowano PAP w resorcie infrastruktury, przepisy te mają wkrótce zostać zmienione. I cudzoziemiec, i Polak z prawem jazdy z kraju UE pozostający w Polsce na dłuższy pobyt będzie mógł posługiwać się swoim dokumentem bez przeszkód i bez obowiązku wymiany. Cudzoziemiec z prawem jazdy wydanym w kraju, którego praw jazdy Polska nie uznaje (np. USA, Kanada), żeby się poruszać samochodem po Polsce, musi mieć międzynarodowe prawo jazdy.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę