aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MRiRW: rosną ceny zbóż i mięsa

21 sierpnia 2007
Ograniczona podaż ziarna z tegorocznych zbiorów powoduje wzrost cen zbóż. Trwa również wzrostowa tendencja cen żywca wieprzowego i bydła w skupie - podaje w raporcie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

"Niekorzystne warunki pogodowe utrudniają zbiory zbóż. Podaż ziarna do skupu nadal jest ograniczona. Utrzymuje się wzrostowa tendencja cen zbóż, a ich poziom, mimo że najwyższy od kilkunastu lat - to jest niższy niż w większości krajów UE" - napisali w raporcie tygodniowym eksperci MRiRW.

"Trend wzrostowy jest spowodowany przede wszystkim dużym zainteresowaniem polskim ziarnem za granicą, tj. głównie na rynku niemieckim. W oczekiwaniu na dalsze wzrosty cen wielu rolników magazynuje zboże, natomiast sprzedażą zainteresowani są głównie ci producenci, którzy nie mają możliwości przechowywania ziarna" - dodają eksperci.

Według danych MRiRW, dalej w znacznym tempie rosną ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej. W dniach 6-12 sierpnia podrożała ona w porównaniu z poprzednim tygodniem o 8,6 proc. i średnio w kraju płacono za nią 643 zł/t. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca jej cena wzrosła o 12,5 proc. oraz była o ok. 52 proc. wyższa niż przed rokiem.

W analizowanym okresie znacząco (o 6,3 proc.) wzrosła przeciętna cena żyta konsumpcyjnego. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 558ázł, tj. o prawie 3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o prawie 68 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Trwa wzrostowa tendencja cen żywca wieprzowego w skupie. Według danych MRiRW w dniach 6-12 sierpnia 2007ár. przeciętnie wynosiły one 4,18 zł/kg i były o 3,2 proc. wyższe niż przed tygodniem oraz o 4 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej, ale jeszcze o ok. 5 proc. niższe niż przed rokiem.

Średnia cena skupu bydła wzrosła, po trwającym trzy tygodnie spadku. Według MRiRW ukształtowała się ona na poziomie 4,08ázł/kg, tj. o 2,7 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu, o 1,4 proc. wyższym niż przed miesiącem, ale o 1,4 proc. niższym niż rok wcześniej.

W dniach 6-12 sierpnia 2007 r. nie uległy zmianie ceny skupu brojlerów kurzych, za które przeciętnie płacono nadal 3,31 zł/kg. Również ceny indyków utrzymały się na poziomie zbliżonym do poprzedniego tygodnia, tj. 4,55 zł/kg. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca brojlery kurze potaniały o 0,4 proc., a ceny indyków wzrosły o 0,7 proc.. W porównaniu z analogicznym okresem ub.r. ich ceny były odpowiednio o prawie 22 proc. i o ok. 30 proc. wyższe.


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę