A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Na środki trwałe służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej

3 grudnia 2015
Główny Urząd Statystyczny szacuje, że wielkość nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska w 2013 r. wyniosła ok. 10,9 mld zł i była wyższa o 7,1% niż przed rokiem. Odnotowano także wzrost nakładów na środki trwałe na gospodarkę wodną, które osiągnęły poziom ok. 3,1 mld zł i były wyższe o 9,7% w stosunku do roku poprzedniego.
 W relacji do PKB nakłady na środki trwałe na ochronę środowiska utrzymują się od kilku lat na poziomie 0,6-0,8%, natomiast w przypadku gospodarki wodnej na poziomie ok. 0,2%. Udział nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej w nakładach inwestycyjnych w gospodarce narodowej kształtował się, na przestrzeni ostatnich kilku lat, na poziomie ok. 5% dla ochrony środowiska i nieco powyżej 1% w przypadku gospodarki wodnej.
Natomiast w strukturze finansowania nakładów na środki trwałe na ochronę środowiska w 2013 r. środki własne stanowiły 50,6%, środki z zagranicy 22,1%, fundusze ekologiczne, pożyczki i kredyty 18,9%, z budżetu 7,0% oraz inne 1,4%. Środki własne stanowiły 31,5% nakładów na gospodarkę wodną, środki z zagranicy 25,3%, fundusze ekologiczne, pożyczki i kredyty 19,9%, z budżetu 22,1% oraz inne 1,2%.

Jak wskazuje GUS największe nakłady na środki trwałe na ochronę środowiska poniesiono w województwie śląskim (16,1% ogółu nakładów na środki trwałe służących ochronie środowiska), mazowieckim (14,2%) oraz łódzkim (10,0%), natomiast najmniejsze w lubuskim (2,0%), podlaskim (2,2%) oraz warmińsko-mazurskim (3,2%).W gospodarce wodnej największe nakłady poniesiono w województwie lubelskim (15,8% ogółu nakładów), świętokrzyskim (13,3%) i dolnośląskim (13,1%), natomiast najmniejsze w pomorskim (2,0%), kujawsko- pomorskim (2,4%) oraz małopolskim (2,6%).


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę