aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na środki trwałe służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej

3 grudnia 2015
Główny Urząd Statystyczny szacuje, że wielkość nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska w 2013 r. wyniosła ok. 10,9 mld zł i była wyższa o 7,1% niż przed rokiem. Odnotowano także wzrost nakładów na środki trwałe na gospodarkę wodną, które osiągnęły poziom ok. 3,1 mld zł i były wyższe o 9,7% w stosunku do roku poprzedniego.
 W relacji do PKB nakłady na środki trwałe na ochronę środowiska utrzymują się od kilku lat na poziomie 0,6-0,8%, natomiast w przypadku gospodarki wodnej na poziomie ok. 0,2%. Udział nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej w nakładach inwestycyjnych w gospodarce narodowej kształtował się, na przestrzeni ostatnich kilku lat, na poziomie ok. 5% dla ochrony środowiska i nieco powyżej 1% w przypadku gospodarki wodnej.
Natomiast w strukturze finansowania nakładów na środki trwałe na ochronę środowiska w 2013 r. środki własne stanowiły 50,6%, środki z zagranicy 22,1%, fundusze ekologiczne, pożyczki i kredyty 18,9%, z budżetu 7,0% oraz inne 1,4%. Środki własne stanowiły 31,5% nakładów na gospodarkę wodną, środki z zagranicy 25,3%, fundusze ekologiczne, pożyczki i kredyty 19,9%, z budżetu 22,1% oraz inne 1,2%.

Jak wskazuje GUS największe nakłady na środki trwałe na ochronę środowiska poniesiono w województwie śląskim (16,1% ogółu nakładów na środki trwałe służących ochronie środowiska), mazowieckim (14,2%) oraz łódzkim (10,0%), natomiast najmniejsze w lubuskim (2,0%), podlaskim (2,2%) oraz warmińsko-mazurskim (3,2%).W gospodarce wodnej największe nakłady poniesiono w województwie lubelskim (15,8% ogółu nakładów), świętokrzyskim (13,3%) i dolnośląskim (13,1%), natomiast najmniejsze w pomorskim (2,0%), kujawsko- pomorskim (2,4%) oraz małopolskim (2,6%).


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę