aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Największa korupcja jest w służbie zdrowia

27 lipca 2013
83 procent Polaków uważa, że korupcja w sferze publicznej jest dużym problemem - tak wynika z sondażu CBOS. Dwie piąte badanych uważa ją za bardzo duży problem.

Najbardziej narażona na korupcję jest sfera polityki: środowisko działaczy partyjnych, radnych, posłów i senatorów - uważa 62 procent badanych. Ponad połowa Polaków (53 procent) uważa, że praktyki korupcyjne najczęściej mają miejsce w służbie zdrowia. Około jednej trzeciej respondentów (31 procent) dużą podatność na korupcję przypisuje wymiarowi sprawiedliwości i prokuraturze. Ponad jedna czwarta badanych (27 procent) uważa, że problem ten jest typowy dla urzędników szczebla lokalnego, natomiast niespełna jedna piąta (18 procent) - że dla pracowników urzędów centralnych i ministerstw.

Z badania CBOS wynika, że najpowszechniejsze, w odczuciu społecznym, są nepotyzm i kumoterstwo. Dziewięciu na dziesięciu badanych (90 procent) uważa, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków często dochodzi do obsadzania krewnych i kolegów na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. Nieznacznie mniej (80 procent) uznaje za rozpowszechnioną w tych kręgach praktykę załatwiania członkom rodziny i znajomym kontraktów oraz zamówień rządowych. Na przekupstwo jako częsty proceder wśród wysokich urzędników i polityków wskazuje trzy czwarte respondentów (76 procent). Tyle samo osób za rozpowszechnione w tych grupach uważa defraudowanie środków publicznych polegające na wykorzystywaniu ich na rzecz swojej partii (76 procent), oraz nieuczciwy lobbing, czyli uleganie naciskom biznesu, grup zawodowych lub społecznych przy załatwianiu kontraktów i zamówień rządowych w zamian za własne korzyści (77 procent).

CBOS przeprowadził badanie w dniach 6 - 12 czerwca na reprezentatywnej próbie losowej ponad tysiąca dorosłych Polaków.POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę