Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Największa korupcja jest w służbie zdrowia

27 lipca 2013
83 procent Polaków uważa, że korupcja w sferze publicznej jest dużym problemem - tak wynika z sondażu CBOS. Dwie piąte badanych uważa ją za bardzo duży problem.

Najbardziej narażona na korupcję jest sfera polityki: środowisko działaczy partyjnych, radnych, posłów i senatorów - uważa 62 procent badanych. Ponad połowa Polaków (53 procent) uważa, że praktyki korupcyjne najczęściej mają miejsce w służbie zdrowia. Około jednej trzeciej respondentów (31 procent) dużą podatność na korupcję przypisuje wymiarowi sprawiedliwości i prokuraturze. Ponad jedna czwarta badanych (27 procent) uważa, że problem ten jest typowy dla urzędników szczebla lokalnego, natomiast niespełna jedna piąta (18 procent) - że dla pracowników urzędów centralnych i ministerstw.

Z badania CBOS wynika, że najpowszechniejsze, w odczuciu społecznym, są nepotyzm i kumoterstwo. Dziewięciu na dziesięciu badanych (90 procent) uważa, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków często dochodzi do obsadzania krewnych i kolegów na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. Nieznacznie mniej (80 procent) uznaje za rozpowszechnioną w tych kręgach praktykę załatwiania członkom rodziny i znajomym kontraktów oraz zamówień rządowych. Na przekupstwo jako częsty proceder wśród wysokich urzędników i polityków wskazuje trzy czwarte respondentów (76 procent). Tyle samo osób za rozpowszechnione w tych grupach uważa defraudowanie środków publicznych polegające na wykorzystywaniu ich na rzecz swojej partii (76 procent), oraz nieuczciwy lobbing, czyli uleganie naciskom biznesu, grup zawodowych lub społecznych przy załatwianiu kontraktów i zamówień rządowych w zamian za własne korzyści (77 procent).

CBOS przeprowadził badanie w dniach 6 - 12 czerwca na reprezentatywnej próbie losowej ponad tysiąca dorosłych Polaków.POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę