aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Napoje gazowane jak narkotyki

3 grudnia 2015
Napoje nasycone dwutlenkiem węgla są równie szkodliwe dla zębów, jak niektóre narkotyki - wynika z badań naukowców opublikowanych w czasopiśmie "General Dentistry".

Spożywanie dużych ilości napojów gazowanych powoduje erozję zębów, czyli proces utraty twardej tkanki na powierzchni zębów (szkliwa) na skutek działania kwasów. Wywołuje to następstwa porównywalne do efektów zażywania metamfetaminy czy stosowania kokainy w postaci cracku.

Badacze porównali stan jamy ustnej u osób, które przez długi okres używały wymienionych wyżej narkotyków lub konsumowały około dwóch litrów napojów gazowanych dziennie i zauważyli, że stan uzębienia pogorszył się u nich w podobnym stopniu.

- U każdej osoby wystąpiła erozja zębów na skutek wysokiej zawartości kwasów obecnych w wybranej przez nich używce - metamfetaminie, cracku, czy napoju gazowanym - komentuje Mohamed A. Bassiouny, główny autor badania.

Naukowcy radzą, aby zamiast napoju nasyconego dwutlenkiem węgla sięgnąć po zwykłą wodę. Natomiast po spożyciu napoju gazowanego należy pamiętać o gumie do żucia, bądź przepłukaniu ust wodą.

- Obie taktyki zwiększają przepływ śliny, która w sposób naturalny pomaga przywrócić odpowiedni poziom kwasowości w ustach - dodaje Bassiouny.
POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę