CTR_80917

Nasze przetwory mleczarskie nadal sprzedają się dobrze

3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, najnowsze dane wskazują, że wyhamowują silne wzrostowe dynamiki eksportu artykułów mlecznych, obserwowane na początku bieżącego roku. Według informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w I kwartale br. wartość polskiego eksportu przetworów mleczarskich była o ponad 8 proc. wyższa niż przed rokiem i wyniosła 350,8 mln euro. Jeszcze w styczniu br. przyrost ten sięgał 20 proc. w relacji rocznej. W marcu br. wyniósł już zaledwie 4 proc, r/r, a dobra koniunktura utrzymywała się jedynie na rynku masła oraz serów.

W tym pierwszym przypadku w I kwartale br. odnotowano 18-procentowy wzrost eksportu w relacji rocznej, do 30,8 mln euro. Udział tej kategorii w wywozie przetworów mleczarskich ogółem z Polski wyniósł 9% wobec 8% przed rokiem.
W dalszym ciągu najistotniejszą pozycję eksportową zajmują sery z 43% udziałem (wobec 40% przed rokiem). W okresie styczeń-marzec br. ich eksport był o 17% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, i wyniósł 151,0 mln euro. Za tak dynamiczny rozwój rynku odpowiada głównie Rosja. W okresie styczeń - luty br. nasz sąsiad zakupił poza swoimi granicami o ponad 12% więcej serów (łącznie 45,4 tys. t) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I kwartale br. Polska sprzedała na rynek rosyjski ponad 6 tys. ton serów za łączną wartość 19,2 mln euro, co oznacza ponad 2-krotny wzrost w skali roku. W przypadku pozostałych państw eksport utrzymał się na poziomie sprzed roku, lub był jedynie nieznacznie wyższy.
W I kwartale br. spadła natomiast wartość wywozu z Polski mleka w proszku - o ponad 4% w relacji rocznej do 50,6 mln euro - galanterii mlecznej (jogurty, maślanka, kod CN: 0403) - o ponad 4% do 30,4 mln euro - oraz, nieznacznie serwatki (w tym w proszku) - o 0,1% do 45,7 mln euro.
Warto przy tym zwrócić uwagę na Chiny, które w I kwartale br. zaimportowały ponad 300 ton polskiego mleka w proszku, za 795 tys. euro. Dzięki temu znalazły się na 16 pozycji wśród naszych odbiorców tego artykułu. Jeszcze rok temu polski eksport do Państwa Środka był śladowy i odnosił się głównie do serwatki w proszku.
Powyższe wyniki mogą jednak ulec pogorszeniu, bowiem 1 maja br. weszły w życie nowe przepisy regulujące chiński import przetworów mleczarskich. Wprawdzie jest to przede wszystkim przeformułowanie dotychczasowego prawodawstwa, niemniej pojawiły się też nowe zapisy, które istotnie zwiększają koszty handlu. Mianowicie, eksporterzy, którzy po raz pierwszy pojawiają się na tym rynku muszą przedstawić szeroki wachlarz dokumentów dotyczących m.in. zagadnień weterynaryjnych oraz bezpieczeństwa publicznego w kraju pochodzenia produktu a także dostarczyć raporty z testów wykonanych w oparciu o konkretne pozycje wyszczególnione w chińskich narodowych standardach bezpieczeństwa żywności. Powyższe wyraźnie faworyzuje dużych, korporacyjnych dostawców przetworów, kosztem mniejszych firm, szukających nowych rynków zbytu w tym regionie.


POWIĄZANE

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puław...

W dniach 7-11 października 2017 r. odbywały się targi Anuga 2017, Polska Izba Ml...

14 i 15 października w Warszawie odbyła się I edycja Agro Days. Dni Hodowcy 2017...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę