A_BIO_AGRO_950

NBP: lepsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw

20 września 2013
Drugi kwartał br. przyniósł pierwsze sygnały ożywienia koniunktury, po raz pierwszy od trzech kwartałów wzrosły m.in. wydatki przedsiębiorstw na inwestycje - wynika opublikowanego w czwartek opracowania NBP poświęconego sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

Jak wskazuje Instytut Ekonomiczny NBP w raporcie dotyczącym drugiego kwartału br., wyniki firm poprawiły się - ich łączny zysk brutto był wyższy o 17,6 proc. niż w II kwartale 2012 r. "Na poprawę wyniku finansowego złożył się w większym stopniu wzrost wyniku na działalności niezwiązanej ze sprzedażą, w tym szczególnie zwiększenie wpływów z otrzymanych dywidend i udziałów w innych przedsiębiorstwach, mniejsze znaczenie miał natomiast lepszy wynik na sprzedaży" - czytamy w raporcie.
Autorzy opracowania zwrócili uwagę na trudną sytuację firm budowlanych - w budownictwie zaobserwowano silne spadki przychodów. Jak wskazano, branży tej ostatecznie udało się wypracować dodatni wynik finansowy, ale wynikało to z dużych redukcji kosztów oraz zmniejszenia zatrudnienia.
W minionym kwartale zmniejszyła się dynamika zadłużenia firm. Po raz pierwszy od trzech kwartałów zanotowano także wzrost nakładów inwestycyjnych: o 1,6 proc. rok do roku. O ożywieniu świadczy zdaniem autorów raportu również zwiększona wartość nowo rozpoczętych inwestycji. "Aktywność inwestycyjna zwiększyła się przede wszystkim w transporcie i dotyczyła głównie zakupu środków transportu. Symptomy ożywienia widać również w zwiększonej wartości kosztorysowej nowo rozpoczętych inwestycji" - czytamy w opracowaniu.
Ekonomiści NBP nie zauważyli, by za pierwszymi oznakami ożywienia postępowała poprawa w obszarze zatrudnienia. "Liczba osób zatrudnionych w sektorze dużych przedsiębiorstw obniżyła się o 1,5 proc. rok do roku, wobec spadku o 1,9 proc. w I kwartale br., w tym najbardziej zredukowały zatrudnienie przedsiębiorstwa budowlane" - napisano.



POWIĄZANE

Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Generalna Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin...

W Światowy Dzień Gleby doceniamy ten żywy ekosystem, który wspiera i chroni nasz...

Nowe badanie PAN Europe (Pesticide Action Network) ujawnia wysoki poziom toksycz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę