aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Negocjacje ze sprzedawcą energii elektrycznej

3 grudnia 2015
Obecnie każdy przedsiębiorca ma możliwość wybrania sprzedawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego. Rosnąca konkurencja na rynku daje coraz większe możliwości negocjacji ze sprzedawcami w kwestii warunków oferty.

Zarządzający firmą wybierając nowego sprzedawcę energii, może urządzić przetarg wewnętrzny. Rozmawiając o warunkach współpracy z wieloma sprzedawcami, wybierze najtrafniejszą dla swojej działalności ofertę. Na tym etapie wszystkich interesują przede wszystkim ceny, jednak, bardzo ważne jest by przeanalizować dokładnie zapisy dokumentów. Trzeba zwrócić bowiem uwagę nie tylko na koszt rachunku, ale także na czas płatności, okres rozliczeniowy oraz warunki techniczne usługi.
Warto wiedzieć, że są w dokumentach zapisy, których nie można zmienić, ponieważ regulują je nadrzędne akty prawne.  - Nie wszystkie warunki umowy można zmienić, ponieważ pewne zapisy wynikają z przepisów prawa – mówi  Grzegorz Pawłowicz, ekspert Energii dla Firm. - Jednym z takich punktów jest okres rozliczeniowy, który jest zgodny z wybraną przez klienta, podczas podpisywania umowy na dystrybucję energii, grupą taryfową. Zatem przedsiębiorca może mieć wpływ  na długość okresu rozliczeniowego jedynie poprzez wybór grupy taryfowej,  i nie może go wynegocjować podczas podpisywania umowy na sprzedaż energii.
Ceny do zbicia
W wielu przypadkach klient może indywidualnie negocjować ceny z doradcą: przede wszystkim wysokość stawki za energię czynną (ilość energii rzeczywiście zużywanej), a także comiesięcznie doliczaną opłatę handlową. Niektórzy sprzedawcy oferują gwarancję stałej ceny lub gwarancję najniższej ceny w przypadku jeśli klient znajdzie korzystniejszą ofertę. Cenniki zazwyczaj są osobnym dokumentem, a nie integralną częścią umowy, co może ułatwić negocjacje. Warto pamiętać, że negocjacjom podlega również termin płatności – może być 14 lub 32 - dniowy, jednak tutaj często wynik zależny jest to od wielkości firmy.

- W negocjacji  warunków umowy na zakup energii , dużą rolę będzie odgrywać także skala zakupu, a więc w tym wypadku po prostu wielkość przedsiębiorstwa. Nie znaczy to jednak, że małe spółki, czy rodzinne działalności nie mają tutaj pola do działania – zapewnia Grzegorz Pawłowicz, ekspert Energii dla Firm. - Wyniki rozmów zależą bowiem od czasu trwania umowy, czy chęci skorzystania z większej ilości usług firmy. Doceniana jest także lojalność: firmy energetyczne proponują długoletnim klientom korzystne pakiety i zniżki.

Kwoty zależne od grupy taryfowej
Dla obniżenia rachunków ważne jest dobranie odpowiedniej grupy taryfowej i mocy umownej. Powinny one być dostosowane do profilu działalności i zużycia energii w określonych godzinach. Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej wybierają grupę C11, w ramach której - energia elektryczna w ciągu doby rozliczana jest na podstawie jednolitej stawki bez względu na porę dnia. Jeśli wielkość zużycia energii w  firmie jest zmienna w ciągu doby, warto zastanowić się nad zmianą grupy taryfowej na wielostrefową.

W dużych zakładach produkcyjnych bardzo ważna jest minimalizacja opłat za energię bierną, czyli energię nieprzetwarzaną na pracę urządzeń. Rozwiązaniem tego problemu jest kompensacja mocy biernej. Do tego potrzebne są urządzenia, pochłaniające nadmiar mocy biernej i kierujące ją do wykorzystania przez urządzenia czynne. Wybór rodzaju kompensacji i dobranie odpowiedniego urządzenia wymaga przeprowadzenia wcześniejszego audytu techniczno-ekonomicznego w oparciu o przeprowadzone pomiary. Duże zakłady przemysłowe mają również możliwość skorzystania z kontraktu elastycznego, który pozwala na bieżącą negocjację cen w odniesieniu do stawek giełdowych.

Oszczędności z audytu
Wiele firm sprzedających energię oferuje także dodatkową usługę w postaci audytu energetycznego. Warto skorzystać z symulacji, które tworzą audytorzy energetyczni – pokaże ona dokładnie koszty zużycia energii i dystrybucji oraz szacowany zysk przedsiębiorcy po wdrożeniu nowych rozwiązań do firmy. W przypadku, gdy sprzedawca energii ma dokładne dane klienta, godzina po godzinie to w niektórych przypadkach jest w stanie zaoferować naprawdę niskie ceny. W przypadku większych odbiorców, jak przedsiębiorstwa przemysłowe alternatywą jest zastosowanie inteligentnego licznika, który pozwala na indywidualne ustalenie cen energii. Na optymalizację kosztów energii pozwala też audyt energetyczny, który sprzedawcy proponują przy sprzedaży energii.

Argusowe oko
Przy podpisywaniu nowej umowy sprawdzenie cen energii to nie wszystko. Bardzo ważne, by skwapliwie przeanalizować kilka ważnych zapisów, które mogą mieć wpływ na koszt całkowity, a czasami również podlegają negocjacji. Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się punktom związanym z wypowiedzeniem umowy: jaki jest czas wypowiedzenia i w jakiej formie należy to zrobić, czy można wcześniej wypowiedzieć umowę bez konsekwencji w postaci kar pieniężnych. Warto też dowiedzieć się, czy można zmienić treść umowy w trakcie jej trwania i na jakich zasadach można to zrobić. Firmy energetyczne stosują też opłaty handlowe, które są kosztem obsługi klienta – trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, jednak -  przy wyborze niektórych ofert - istnieje możliwość wynegocjowania takich warunków, aby opłaty handlowej w ogóle nie płacić. Umowy zazwyczaj są podpisywane na okres nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż 2 lata. Przy dynamicznie zmieniającym się rynku, krótki czas trwania umowy jest dla wielu odbiorców biznesowych bardzo korzystny, ponieważ daje wiele alternatyw dla obniżania kosztów rachunków w firmie. Z drugiej strony, jeśli chcemy uniknąć ciągłych podwyżek, warto pomyśleć o umowie długoterminowej z  gwarancją stałej ceny, ponieważ prognozuje się, że ceny energii będą wzrastać z roku na rok. Wybór zależy od wielu czynników, przede wszystkim od branży w której działa przedsiębiorca – najważniejsze jest zrobienie dokładnej analizy zysków przed podpisaniem nowej umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej.

POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę