aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nic o nas bez nas

5 stycznia 2016
Ministerstwo Środowiska ma jeszcze przed wakacjami przedstawić posłom analizę społeczno-gospodarczych skutków planowanych przez resort zmian w sieci parków narodowych w Polsce - pisze NaszDziennik.pl.

Na zlecenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody resort środowiska zobowiązał się przedłożyć naukowe analizy społeczno-gospodarczych skutków ewentualnego poszerzenia parków narodowych – Białowieskiego oraz Karkonoskiego, a także powołania nowych parków – Mazurskiego, Jurajskiego oraz Turnickiego.

– Mam nadzieję, że do wakacji podkomisja otrzyma te dokumenty. Do tego czasu jej prace będą zamrożone – mówi szef podkomisji Arkadiusz Litwiński (PO).

Poprzednia analiza, przedstawiona podkomisji przez wiceministra środowiska Janusza Zaleskiego, a wykonana siłami samych urzędników, została krytycznie oceniona przez podkomisję.

– Wstyd prezentować w imieniu rządu tak prymitywny dokument – ocenia Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek, który uczestniczy z ramienia samorządów w pracach podkomisji.

Projekt obywatelski przygotowany przez ugrupowania ekologiczne zmierza do pozbawienia samorządów możliwości blokowania decyzji o powołaniu lub poszerzeniu parków narodowych. Samorządy są temu przeciwne, ponieważ – jak dowodzą – wprowadzenie rygorów parkowych zawsze wiąże się z głęboką ingerencją w społeczno-gospodarczą strukturę gmin poprzez ograniczenie działalności gospodarczej na ich terenie, zmianę metod prowadzenia gospodarki rolnej, ograniczenia w budownictwie, utrudnienia w turystyce i zbieractwie runa leśnego.

– Na ten moment nie spodziewam się konkretnego kompromisu, który mógłby doprowadzić do przyjęcia projektu obywatelskiego – powiedział „Naszemu Dziennikowi” przewodniczący Litwiński.

– Zadaniem naszej podkomisji jest ocena projektu obywatelskiego, a nie rozwiązanie problemu parków jako takiego. Jako podkomisja nie posiadamy bowiem inicjatywy ustawodawczej, aby na bazie naszych prac zaproponować alternatywny projekt – przypomina.

Ostatnią próbą osiągnięcia kompromisu jest propozycja strony samorządowej, częściowo oparta na projekcie obywatelskim.

– Nasza propozycja od nowa kompleksowo reguluje cały proces powoływania i poszerzania parków narodowych, z uwzględnieniem głosu Ministerstwa Środowiska, naukowców, społeczności lokalnej, ekologów i samorządów – wyjaśnia burmistrz Mikołajek.

Samorządy postulują, aby ustawa o powołaniu parku narodowego zawierała zarazem określenie jego granic, a nie jak obecnie – gdy powołuje się „park-wydmuszkę”, dopiero potem zaś ustanawia jego granice rozporządzeniem.

Przed przedstawieniem przez resort środowiska ustawy powołującej park narodowy konieczne będzie przeprowadzenie szerokich konsultacji w środowisku naukowym, gospodarczym i wśród lokalnej społeczności, przygotowanie wielowariantowej propozycji granic parku, przedstawienie analizy skutków społeczno-gospodarczych powołania parku, analizy uwarunkowań przyrodniczych, hydrologicznych i geologicznych terenu przewidzianego pod park oraz wstępnego planu ochrony przyrody.

Z utworzeniem parku narodowego wiązałaby się obligatoryjna subwencja budżetowa dla „gmin parkowych”. Obecnie minister finansów nawet nie chce o niej słyszeć.

– Dopiero po spełnieniu tych wszystkich wymogów zapadałaby decyzja o powołaniu parku narodowego. Nie może być tak, że powołuje się nowy park narodowy tylko dlatego, że… dawno żaden nowy park nie powstał – podkreśla Jakubowski.

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody nadała parkom narodowym status osób prawnych oraz odebrała samorządom prawo wydawania wiążących opinii w sprawie powoływania i poszerzania parków w drodze ustawy. Samorządy zachowały jednak swoje uprawnienia w ramach procedury określania granic parku.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę