aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie będzie czeskiego rumu

7 stycznia 2003

Polacy chętnie kupują za południową granicą markowe alkohole ze względu na ich niebywale niskie ceny, ale też produkowany w Czechach Rum Tuzemsky, który doskonale nadaje się do herbaty po "białym szaleństwie". Jednak od 1 stycznia bieżącego roku, ten 40% alkohol będzie produkowany i sprzedawany wyłącznie pod nazwą "Tuzemsky", gdyż Czesi stosując się do dyrektyw Unii Europejskiej zrezygnowali z określenia "rum" dla swojego wyrobu.

Rum jest napojem alkoholowym produkowanym w wielu krajach o tropikalnym klimacie, w których jest uprawiana trzcina cukrowa – podstawowy surowiec do produkcji tego trunku. Do głównych rejonów produkcji rumu należą: wyspy Morza Karaibskiego, środkowa i południowa Ameryka, zachodnia Afryka oraz Indonezja. Metody produkcji różnią się w poszczególnych rejonach, można jednak wyróżnić dwa rodzaje rumów: ciężkie – pełne smaku, o intensywnym aromacie rumy z Jamajki lub brytyjskiej Gujany ( np. Demerara Rum) oraz lekkie – o stosunkowo słabym aromacie rumy z Kuby, Puerto Rico czy Haiti.

Znane są także tzw. rumy fantazyjne – aromatyzowane esencjami syntetycznymi np. węgierski Habana Rum, czy tez właśnie czeski Rum Tuzemsky. W Polsce wytwarzane są między innymi mocny, jasnozłoty Golden Rum oraz mocny, brązowy Rum Seniorita. Rumy fantazyjne produkowane w Europie tym jeszcze różnią się od produkowanych w krajach tropikalnych, iż bazą do ich produkcji nie jest melasa z trzciny cukrowej lecz melasa z buraków cukrowych. Według dyrektyw Unii Europejskiej nazwa "rum" jest zastrzeżona dla trunku, który powstaje z trzciny cukrowej. 

Czesi jako pierwsi w Europie dostosowali się do tych postanowień, mimo wielkiego sentymentu dla rumu. Wszak już Wojak Szejk twierdził, iż nic tak życia nie upiększa, jak piwo popite rumem. Tymczasem w Czechach rumowi w sylwestrową noc urządzono uroczysty pogrzeb i od 1 stycznia 2003 roku ten sam trunek jest produkowany i sprzedawany pod nazwą "Tuzemsky"

Jak nam powiedział Peter Horny, prowadzący sklep w Zlatych Horach w powiecie szumperskim – na półkach sklepowych stoją jeszcze butelki, na których etykietach widnieje charakterystyczny statek na złotym tle oraz napis: Rum Tuzemsky. Będziemy je sprzedawać do wyczerpania zapasów. Jednak trunki produkowane w wielu czeskich gorzelniach, jak np. w powstałej w 1518 roku w Prostejowie, od nowego roku zaopatrywane są w nowe etykietki. Zapewniam jednak, że ten nasz wyraźnie aromatyzowany napój, podnoszący walory kawy, herbaty, czy znakomity jako dodatek do ciasta nie zmieni właściwości.


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę