OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Nie chcą łotewskiej wieprzowiny

5 stycznia 2016
Jak poinformowała FAMMU/FAPA 28 listopada rosyjskie władze sanitarno-weterynaryjne Rosselkhoznadzor wprowadziły tymczasowy zakaz importu wieprzowiny z Łotwy ze względu na wykrycie w tym kraju ogniska klasycznego pomoru świń.
Restrykcje dotyczą żywca trzody chlewnej, nasienia, mięsa i produktów wieprzowych, które nie zostały poddane obróbce cieplnej w temperaturze co najmniej 70o C. Podobny zakaz wprowadziła już wcześniej (23 listopada) Białoruś - partner Rosji z Unii Celnej.

20 listopada Łotwa zgłosiła przypadek klasycznego pomoru świń w gminie Dagda, blisko granicy z Białorusią. Jest to nawrót choroby, która po raz ostatni wystąpiła w kraju 16 lat wcześniej. Do marca br. Łotwa była jednym z głównych dostawców żywych świń na rynek rosyjski.

W marcu Rosselkhoznadzor wprowadził tymczasowy zakaz importu żywca (również trzody chlewnej) z państw członkowskich UE. Klasyczny pomór świń wystąpił w ubiegłym roku na Litwie, co skutkowało dużymi stratami ekonomicznymi dla miejscowego sektora wieprzowiny.

Po wykryciu ogniska klasycznego pomoru świń Łotwa nie planuje wprowadzenia restrykcji w eksporcie trzody chlewnej. Region dotknięty chorobą wyizolowano, kontroluje się tam populację dzików i świń, rozważa się również szczepienie dzików.

Łotewskie władze weterynaryjne podejrzewają, że zakażone wirusem zwierzęta mogły przedostać się z Białorusi, gdzie choroba występuje powszechnie wśród dzikich zwierząt.



POWIĄZANE

Zakończył Się Europejski Kongres Wsi. Jednym z tematów poruszanych podczas panel...

Wiosną wszyscy czekamy na smak świeżych warzyw. I choć nowalijki mają swoje wier...

11 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Śmiecenia – święto, która przypomina, że c...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę