Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Nie wszystkie owoce i warzywa są tak samo zdrowe

4 maja 2010
To, czy zjesz bataty czy marchewkę, papaje czy pomarańcze, ma  znaczenie dla zdrowia - przekonywali naukowcy z Wielkiej Brytanii  podczas tegorocznej konferencji Experimental Biology w Kalifornii.
Od dawna lekarze i dietetycy przekonują, że jedzenie owoców i warzyw  służy zdrowiu. Po gruntownym przebadaniu molekularnych właściwości różnych gatunków okazało się jednak, że korzystne działanie różnych  ich rodzajów nie jest takie samo.
Badacze dowiedli, że np. maliny, rzeżucha i kapusta włoska mają  wyjątkowo wysoką zawartość cennych składników odżywczych, które są  pomocne w zapobieganiu różnym chorobom. Jak podkreślają, dla zdrowia bardzo ważne jest stosowanie różnorodnej, zbilansowanej diety, bo  najbardziej znane owoce i warzywa niekoniecznie są najzdrowsze.Naukowcy badali zwyczaje żywieniowe Brytyjczyków i zaobserwowali, że  najpopularniejszym źródłem beta-karotenu jest marchew, źródłem  beta-kryptoksantyny są pomarańcze oraz wyciśnięty z nich sok,  najchętniej jadanym źródłem zeaksantyny i luteiny jest szpinak, a  truskawki najczęściej dostarczają nam kwasu elagowego, zaś gorczyca -  izotiocyjanów.
Niemniej jednak, jak wykazali badacze, każdy z tych dobroczynnych  związków odżywczych jest w większej ilości obecny w innych ogólnie  dostępnych owocach lub warzywach.
Na przykład wymiana marchewki na bataty przyniosłaby nam podwójną  dawkę karotenu, zjedzenie papai dostarczyłoby organizmowi 15 razy  więcej beta-kryptoksantyny niż jedzenie pomarańczy, a kapusta włoska trzykrotnie więcej zeaksantyny i luteiny niż szpinak. Lepszym niż  truskawki źródłem kwasu elagowego są maliny, a rzeżucha ma więcej  izotiocyjanów niż gorczyca.
Główny autor badań Keith Randolph tłumaczy, że ważne jest to, jakie  owoce i warzywa jemy oraz stosowanie zróżnicowanej diety. Naukowcy  podkreślają też, że nie ma jednego pokarmu, który byłby najlepszy i  korzystnie działał na wszystkie układy organizmu.


POWIĄZANE

12. sierpnia 2020 r. Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modern...

Rządowy program zwany „Oczkiem wodnym plus” wzbudził duże zainteresowanie Polakó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę