biogaz_09_2025

Nielegalna wytwórnia środków ochrony roślin zlikwidowana

27 sierpnia 2012
Policjanci ujawnili i przerwali działalność nielegalnej linii produkcyjnej środków ochrony roślin. Zabezpieczono m.in. ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy zawierające zastrzeżone znaki towarowe znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, analizując treści ogłoszeń internetowych adresowanych do rolników, natrafili na oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Oferty te przyciągały kupujących z powodu niskich, atrakcyjnych cen. Jak ustalili policjanci, były to podrobione środki, które sprzedawane były jako produkty markowych firm. Na etykietach opakowań znajdowały się napisy jedynie w językach obcych, stąd też rolnicy, nabywając te produkty, sądzili, że kupują towar oryginalny, który dopuszczony został do użycia poza terytorium RP.

W minioną środę policjanci weszli na teren jednej z posesji w powiecie kraśnickim należącej do 37-letniego mężczyzny. W trakcie prowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono linię produkcyjną przygotowaną do łączenia komponentów chemicznych i umieszczania ich w opakowaniach imitujących produkty oryginalne. Zabezpieczono m.in. ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy zawierające zastrzeżone znaki towarowe znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin.

Jak wynika z naszych ustaleń, przestępcy używali do produkcji nieznanych substancji chemicznych, nieprzebadanych pod względem szkodliwości i toksyczności. Podrobione środki ochrony roślin mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Stosowanie takich środków prawdopodobnie nie tylko nie przynosiło zamierzonych efektów ale mogło przynosić szkody w uprawach rolnych.

Policjanci ustalają od jakiego czasu trwał przestępczy proceder oraz ile osób zakupiło podrobione środki. Trwa także ustalanie osób mających związek z tym przestępstwem oraz szacowanie zysków jakie z tytułu sprzedaży mogli oni uzyskać.

By ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów należy stosować się do kilku zasad:
  • Zawsze kupuj środki ochrony roślin od zaufanych dostawców!
  • Zawsze unikaj ofert, które są zbyt atrakcyjne!
  • Nigdy nie kupuj w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych!
  • Nigdy nie kupuj pestycydów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę w obcym języku!
  • Nigdy nie kupuj środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury, na której umieszczona jest nazwa produktu oraz ilość!



POWIĄZANE

Termin podstawowy minął, ale wnioski nadal można składać Choć 16 czerwca 2025 r....

– Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) ...

Komentarz ekspercki ppr: Rzepak w cieniu geopolityki i klimatu – rosnące napięci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę