aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowy trend - rolnicy sprzedają bezpośrednio warzywa konsumentom

6 października 2009
Ostatnio coraz bardziej popularne staje się nowe w Polsce zjawisko konsumenckie. Osoby mieszkające w dużych miastach zamawiają u rolników prowadzących małe ekologiczne gospodarstwa stałe dostawy sezonowych warzyw i owoców. Koszyk warzyw jest dostarczany przez producenta bezpośrednio do klienta w mieście.

Jadwiga Łopata z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) zwraca uwagę, że tego typu forma kupowania dobrej, lokalnie produkowanej żywności jest już znana w rozwiniętych krajach starej Unii. - Szczególnie popularna jest w Anglii. Szybko zdobywa zwolenników we Francji - wskazuje Jadwiga Łopata. - W Polsce są podejmowane pierwsze próby bezpośrednich form sprzedaży dobrej żywności. Sama zorganizowałam jakiś czas temu grupę rolników w Małopolsce. Raz w tygodniu przygotowywali oni paczki a przedstawiciel konsumentów, w tym przypadku kilku rodzin z Krakowa, przyjeżdżał, aby je odebrać. Obecnie ta działalność zmieniła formę. Sprzedaż odbywa się w formie obwoźnej pod hasłem "Ekopaczka" - dodaje.
Najczęstszy schemat sprzedaży produktów z małych ekologicznych gospodarstw jest prosty. - Konsumenci składają zamówienie u dostawcy, który zbiera produkty od rolników a potem rozwozi do mieszkań klientów. Raz albo dwa razy w tygodniu. Wszystko ma małą, lokalną skalę - tłumaczy Jadwiga Łopata.POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę