aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NSA: renta planistyczna nie jest kosztem podatkowym

3 grudnia 2015
Renta planistyczna, czyli opłata od wzrostu wartości nieruchomości, nie jest kosztem podatkowym - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnik, który sprzedaje działkę i musi zapłacić taką rentę, nie może jej odliczyć od podatku - uznał.

Renta planistyczna to opłata, którą właściciel nieruchomości albo użytkownik wieczysty płaci gminie, jeżeli sprzedaje tę działkę. Rentę planistyczną ustala się tylko wtedy, jeżeli wartość działki wzrosła dlatego, że została ona objęta przez gminę miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustawą, renta nie może być wyższa niż 30 proc. wzrostu wartości działki.

Podatniczka, której sprawę rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, w 2007 r. kupiła działkę rolną. Dwa lata później jej działka została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Rada gminy ustaliła dla tej działki rentę planistyczną w wysokości 15 procent wzrostu wartości działki.

Kobieta sprzedała tę działkę w 2010 r. i dlatego musiała zapłacić ustaloną dla niej rentę. Dodatkowo, ponieważ sprzedała działkę przed upływem pięciu lat od chwili, kiedy ją kupiła, musiała zapłacić także podatek dochodowy.

Podatniczka była przekonana, że może zaliczyć rentę planistyczną do kosztów podatkowych, a dzięki temu zapłacić niższy PIT, ale Izba Skarbowa w Poznaniu stwierdziła, że kobieta nie ma racji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, do którego podatniczka złożyła skargę na tę interpretację, uznał jednak, że renta planistyczna będzie kosztem podatkowym i kobieta będzie mogła pomniejszyć dzięki temu PIT, bo - jak uznał WSA - renta jest opłatą obowiązkową i jest bezpośrednio związana ze sprzedażą działki.

Izba Skarbowa złożyła skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten orzekł w piątek, że wyrok WSA był nieprawidłowy (sygn. II FSK 2900/11). Jak uzasadniał sędzia Bogdan Lubiński, "nie można uznać renty planistycznej za koszt podatkowy, bo w chwili uzyskania przychodu ze zbycia tej działki renta nie była jeszcze należna, ani wymagalna". Zdaniem NSA, aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy, musi on być poniesiony jeszcze przed sprzedażą działki - w momencie, gdy podatnik jest jej właścicielem. W tej sytuacji wydatek - renta planistyczna - został poniesiony po sprzedaniu nieruchomości, dlatego nie jest kosztem podatkowym - wyjaśnił.POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę