aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O raporcie EFSA

7 lipca 2006

Wstępny raport Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA ) dotyczy badań podstawowych środowiska ferm. Badania te miały na celu określenie poziomu występowania salmonelli w środowisku ferm kur nieśnych.

Wyniki tego rodzaju badań środowiskowych, omówione w raporcie EFSA, nie mogą w żadnym przypadku stanowić podstaw do interpretowania ich jako stopień zakażenia kur czy poziom skażenia wyprodukowanych jaj.

Źródłem tego wstępnego raportu, opublikowanego na stronie internetowej EFSA, były badania prób kału i pyłu pobranych z kurników we wszystkich krajach członkowskich. Wykonanie badań poleciła Komisja Europejską, na podstawie Decyzji Komisji z dnia 22 września 2004 r. Nr 2004/665/WE. Badania, prowadzone w okresie od października 2004 do września 2005r., miały na celu jedynie dostarczenie informacji technicznych potrzebnych do opracowania legislacji wspólnotowej - udoskonalenia metod ograniczenia występowania salmonelli w populacjach kur nieśnych.

Stada kur w Polsce produkujące jaja spożywcze ( z wyjątkiem stad poniżej 50 sztuk ), objęte są stałym monitoringiem prowadzonym przez Inspekcję Weterynaryjną. Zwalczanie salmoneloz jest obowiązkiem, wyznaczonym w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Zwalczanie salmoneloz w stadach kur nieśnych w Polsce odbywa się zgodnie z metodami określonymi w specjalnej instrukcji Głównego Lekarza Weterynarii Nr 3/99. Instrukcja ta została zatwierdzona na podstawie unijnej Dyrektywy 92/117.

Procedury weterynaryjne, niezbędne do potwierdzenia podejrzenia zakażenia salmonellą oraz stwierdzenia zakażenia ptaków, są znacznie bardziej skomplikowane niż polecone przez Komisję Europejską sondażowe badania podstawowe, oparte o zasadę jednorazowego pobrania prób. Z przepisów dotyczących zwalczanie salmoneloz wynika, że badania urzędowe w ramach zwalczania tej choroby muszą być potwierdzane poprzez powtórne pobieranie prób do badań. Powtórzenie pozytywnych wyników stanowi podstawę do likwidacji stad zakażonych salmonellą z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej.

EFSA, przedstawiając do wiadomości publicznej swój wstępny raport, zawierający opinie o poziomie występowania salmonelli w poszczególnych krajach członkowskich, bez opatrzenia go odpowiednim komentarzem, zrozumiałym dla konsumentów i mediów, poważnie naruszyła interesy polskiego sektora jaj spożywczych.

Raport, porównujący wyniki badań podstawowych w poszczególnych krajach członkowskich, naszym zdaniem, złamał nie tylko zasadę zapisaną w art. 4 ust. 3 Decyzji Komisji Nr 2004/665/WE : „zgromadzone krajowe dane oraz wyniki będą podane do publicznej wiadomości w formie zapewniającej poufność.”, ale również naruszył podstawową unijną zasadę równych warunków konkurencji.

Krajowi producenci i eksporterzy jaj zgłaszają uzasadniony sprzeciw dotyczący tej publikacji.

Anonimowość badań obejmująca wyniki badań z poszczególnych ferm nie rozwiązuje problemu zapewnienia poufności. Jeśli nie zostaną zdementowane informacje w mediach o „groźnych polskich jajach”, wszyscy producenci jaj w Polsce staną się ofiarą tzw. zbiorowej odpowiedzialności spowodowanej nieodpowiedzialną publikacją EFSA.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę