aaa_TSW_2023
CTR_2023

O rodzinnych ogrodach działkowych

3 grudnia 2015
Prezentujemy  apel do parlamentarzystów w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

Zebrani na posiedzeniu w dniu 13 marca 2013 r. Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu członkowie organów statutowych Okręgu oraz przewodniczący powiatowych, gminnych i dzielnicowych Kolegiów Prezesów z terenu Okręgu Poznańskiego apelują do Posłów wszystkich ugrupowań parlamentarnych o poparcie w głosowaniu Obywatelskiego Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Inicjatywa obywatelska, której wyrazem jest zebranie ponad 920 000 głosów poparcia jest odbiciem oczekiwań działkowców na dobre prawo chroniące prawa działkowców oraz ogrodów. Projekt Obywatelski powinien zostać przyjęty i procedowany oraz powinien być podstawą przyszłego prawa, na które polscy działkowcy zasługują i którego mają prawo oczekiwać od swoich przedstawicieli w Sejmie RP. Nie twierdzimy, że muszą być przyjęte wszystkie zapisy projektu. Uważamy, że jest pole do kompromisu, ale oczekujemy uchwalenia praw gwarantujących:
- zachowanie prawa do działki;
- zachowanie zwolnienia z czynszu dzierżawnego lub ustanowienie go na minimalnym poziomie, który mogą zapłacić ubodzy emeryci i renciści;
- zachowanie własności majątku na działce;
- zachowanie zwolnienia z podatków;
- zachowanie charakteru i funkcji ROD;
- swobodę zrzeszania i prawo do posiadania ogólnopolskiej organizacji będącej reprezentantem działkowców na forum krajowym i międzynarodowym;
- dobrego prawa zabezpieczającego działkowców przed skutkami likwidacji ogrodów.

Te oczekiwania działkowców zawiera Projekt Obywatelski poparty i nadal popierany przez środowisko. Projekt zyskał także uznanie w oczach opinii międzynarodowej, której wyrazem jest poparcie udzielane przez Międzynarodowe Biuro Ogrodów Rodzinnych i Działkowych w Luksemburgu w stanowisku podjętym podczas obrad w dniach 8 i 9 marca 2013r.
Apelujemy i prosimy o uwzględnienie woli większości polskich działkowców. Uwierzcie wreszcie, że działkowcy pragnący w spokoju uprawiać swoje działki stoją murem za Projektem Obywatelskim i że Projekt jest opracowany przez działkowców i dla działkowców. Nie próbujcie dzielić polskich działkowców na „działaczy” i „normalnych działkowców”. Tzw. „normalni działkowcy” ufają swoim zarządom wybierając ich do zarządzania ogrodem, szanują obowiązujące prawo i chcą w spokoju uprawiać działki. Udzielają też poparcia inicjatywie obywatelskiej składając swoje podpisy na listach poparcia. Nie są z całą pewnością takimi „normalnymi działkowcami” osoby przekształcające działki w osiedla mieszkaniowe, łamiący prawo budowlane i walczący z organizacją, która egzekwowała od nich przepisy prawa i którzy ponieśli konsekwencje ich złamania. Ale tych jest zdecydowana mniejszość. Nie są nimi także osoby zaproszone przez Trybunał Konstytucyjny do udziału w postępowaniu, które miały być przeciwwagą dla wypełniających salę obrad Trybunału „normalnych działkowców”. Pamiętajcie, że ”normalni działkowcy” będą bacznie obserwować proces uchwalania nowej ustawy i wyrażą swoją aprobatę bądź dezaprobatę dla Państwa przy urnach wyborczych w najbliższych wyborach!


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę