Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Odszkodowanie za gradobicie

17 sierpnia 2007
Rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego, poszkodowani przez lipcowe gradobicie mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. Jak zapowiada resort rolnictwa, taka pomoc jest już wypłacana. Środki pochodzą z Funduszu Składkowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Największe straty gradobicie wyrządziło w trzech gminach województwa: Bartoszycach, Górowie Iławieckim i Sępopolu. Zniszczone zostały niemal całkowicie uprawy rzepaku, kukurydzy i innych zbóż. Mocno ucierpiały też ziemniaki, a nawet trawa. Razem około 7 tysięcy hektarów. Większość rolników nie była ubezpieczona. Najbardziej poszkodowani otrzymają po 4 tysiące złotych. Rolnicy z mniejszymi stratami odpowiednio po 2 i 3 tysiące.

Wojciech Mojzesowicz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: - Pierwsze co robimy to materiał siewny. Dostarczony został rzepak. Rzepak tylko na część areału.

W najbliższych dniach do Elewatora w Bartoszycach, dostarczone zostaną też nasiona zbóż ozimych, pochodzących ze spółek Agencji Nieruchomości Rolnych. Tuż po oszacowaniu strat przez wojewodę uruchomione zostaną kredyty preferencyjne. Ich uzyskanie nie będzie wymagało udziału własnego rolnika. Dzieci z poszkodowanych gmin wyjadą na darmowe kolonie. Jak zapowiada resort rolnictwa, całkowita pomoc realizowana będzie przez najbliższy rok.


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę