aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ograniczyć populacje dzików na Podlasiu

13 listopada 2014
W związku ze szkodami łowieckimi i afrykańskim pomorem świń Ministerstwo Środowiska wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada ograniczenie populacji dzików na Podlasiu .W tym celu zostanie zintensyfikowany i przyspieszony odstrzał dzików.
 Zostaną również zmienione przepisy rozporządzeń, które mają usprawnić działania kół łowieckich oraz ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim uproszczenia rocznych planów łowieckich, w których pozostanie tylko ogólna liczba występujących dzików bez podziału na płeć oraz wiek (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 13 listopada 2007 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych) oraz możliwości wykonywania polowań na lochy przez cały rok (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne).
Ponadto dopuszczenia organizowania polowań zbiorowych z ambon, bez użycia psów, z wykorzystaniem cichego pędzenia (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 lutego 2014 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń), objęcia obowiązkowym badaniem na występowanie ASF tylko tych tusz odstrzelonych dzików, które zostaną wprowadzone na rynek poza strefami ochronną i z ograniczeniami od 2015 roku (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 lutego 2014 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń) i rozszerzenia możliwości dopłat do przechowywania tusz dzików, aby uzyskać badania nad ASF w strefie ochronnej (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 29 lipca 2014 r. w sprawie rodzajów wydatków ponoszonych przez inspektoraty weterynarii).
Resort środowiska zapowiada, że dodatkowo, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa ASF w całej Polsce zostanie przygotowany nowy projekt ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt z propozycją wprowadzenia w strefie objętej ograniczeniami programu bioasekuracji.


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę