Ogród Europejski 2003

12 lutego 2003

We Frankfurcie nad Odrą uroczyście odsłonięto pierwszą z ośmiu szklarni, jakie mają powstać w ramach transgranicznego projektu "Ogród Europejski 2003", realizowanego z udziałem Słubic i Frankfurtu. W ten sposób te bliźniacze miasta rozpoczęły odliczanie 100 dni do inauguracji przedsięwzięcia.

Prace nad projektem "Ogród Europejski 2003" są jednym z elementów programu "Strategia Słubice-Frankfurt/O 2003", którą w czerwcu 2000 roku uchwaliły na wspólnym posiedzeniu rady obu miast. Do 9 maja na odrzańskiej wyspie Ziegenwerder powstanie kolejnych siedem szklarni o nietypowej konstrukcji, m.in. w kształcie piramidy i tratwy. W ich wnętrzach będzie prezentowana roślinność z różnych regionów Europy.

Pierwszy szklany dom, którego symboliczne odsłonięcie nastąpiło w środę, jest sześciometrową wieżą o podstawie kwadratu 4x4 metry. Uroczystości przewodniczyli burmistrz Słubic i nadburmistrz Frankfurtu/O.

Poprzez tę formę współpracy chcemy pokazać, że ważnym elementem procesu integracji obu miast i naszych krajów jest również wspólna troska o przyrodę. Powstający ogród stworzy dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz turystów możliwość wspólnych kontaktów w otoczeniu przyrody – powiedział burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki.

Projekt o nazwie "Ogród Europejski" to nie tylko ogród na wyspie, lecz także program zmian urbanistycznych na terenach miejskich, polegający na poprawie estetyki warunków krajobrazowych i wypoczynkowych oraz na rozwoju infrastruktury technicznej. W tym roku oba miasta czekają dwie duże imprezy odbywające się po obu stronach granicy - 23. Międzynarodowe Dni Hanzy Czasów Nowożytnych oraz jubileusz 750-lecia Frankfurtu nad Odrą.


POWIĄZANE

W ramach działań związanych z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu dla polskich pro...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął w czwartek udzia...

W dniach 29-31 października 2019 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę