aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Olej napędowy coraz tańszy, ale...

3 grudnia 2015
Na stacjach paliw kolejny tydzień z rzędu taniał olej napędowy, który już tylko grosz dzieli od cenowych minimów z ostatnich dwóch lat - podał portal e-petrol. Jednak szanse na to, że w najbliższych dniach cena diesla spadnie na nowe poziomy najniższe od jesieni 2011 r. ogranicza sytuacja na światowych rynkach ropy. Notowania surowca w tym tygodniu pną się w górę, a w ślad za nimi drożeją już paliwa w rafineriach.

Komentarz portalu e-petrol do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 7-11 kwietnia 2014 r.

Na stacjach różnica w średniej cenie 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego to już tylko jeden grosz na korzyść tej pierwszej. W tym roku cenowa przewaga benzyny utrzymuje się wyjątkowo długo, ale  ta relacja powinna odwrócić się jeszcze w kwietniu, bo w hurcie diesel jest już wyraźnie tańszy

Ceny w hurcie górę

Na rynku hurtowym mijający tydzień przyniósł umiarkowany wzrost cen paliw, głównie za sprawą drożejącej ropy. Na szczęcie negatywny wpływ sytuacji na rynkach naftowych trochę złagodziła mocna złotówka. W porównaniu z ubiegłym piątkiem metr sześcienny 95-oktanowej benzyn w rafineriach jest dzisiaj średnio droższy o 70 złotych i kosztuje 4238,70 PLN. W przypadku oleju napędowego podwyżka wyniosła jedynie 19 złotych. Średnia cena diesla na rynku hurtowym to 4131,40 PLN/metr sześc.

Benzyna w cennikach krajowych rafinerii ustanowiła dzisiaj nowe tegoroczne maksimum i skutki takiego stanu rzeczy  powinniśmy zobaczyć w nadchodzących dniach na rynku detalicznym.


Koniec obniżek na stacjach?

W ostatnich dniach ceny paliw na stacjach w Polsce nie uległy dużym zmianom. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się cena benzyny bezołowiowej 95, której litr kosztuje w Polsce średnio 5,29 PLN. Dwugroszowy spadek zanotował diesel, którego cena wynosi aktualnie 5,30 PLN/l. Potaniał też autogaz i to aż o 3 grosze. Aktualna średnia cena LPG na stacjach to nowe tegoroczne minimum - 2,59 PLN/l.

Kierunek zmian na rynku hurtowym, szczególnie w przypadku benzyn, pokazuje że druga połowa kwietnia może przynieść koniec obniżek na stacjach. Szczególnie, ze marże uzyskiwane na sprzedaży paliw znajdują się na niskim poziome. Jednak w najbliższych dniach nie spodziewamy się jeszcze wzrostu cen na rynku detalicznym. Nasza prognoza na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe: dla benzyny bezołowiowej 95 5,26-5,33 PLN/l, dla oleju napędowego 5,26-5,34 PLN/l i dla autogazu 2,55-2,62 PLN/l.

Libia dała nadzieję

W tym tygodniu wiadomością o wyjątkowym znaczeniu dla rynku naftowego było porozumienie osiagnięte przez libijskie władze i rebeliantów odnośnie wysyłek ropy z tamtejszych portów. Dotychczas bowiem Libia stanowiła kraj o wyjatkowo niskim poziomie eksportu surowca, co było problemem datującym się właściwie od poczatku wojny domowej w tym kraju. Pierwotny kształt porozumienia zakładał, że porty w Zueitina i Hariga otworzą się niezwłocznie. Dwa kolejne -  Ras Lanuf i Es Sider miały wznowić eksport w ciągu dwóch do czterech tygodni po rozmowach. Sama wiadomość o tym, że Libia może ponownie wysyłać przez swe porty około 700 tys. baryłek dziennie wzbudziła spore zainteresowanie na rynku i przyczyniła się do spadku cen w rejon 105 USD - tego rodzaju nadzieja do dziś jednak nie uzyskała potwierdzenia w faktach, bowiem cały czas strony próbują doszczegółowić warunki i ropa nie jest wciąż wysyłana. Stąd zapewne może wynikać ponowny wzrost cen baryłki na londyńskiej giełdzie w rejon 108 USD.

Ukraina i USA także znaczące

Trudności związane z sytuacją w Libii nie były jedynymi wydarzeniami na świecie, które zaznaczaly swój wpływ na kształtowanie cen ropy. Niewątpliwie rynek był także nieco pobudzony informacjami z Ukrainy, gdzie separatyści nadal nie ustają w wysiłkach, aby zdestabilizować wschodnią część kraju. Wczoraj także poznaliśmy dane o wyjątkowo niskim poziomie bezrobocia w USA, co również mogło zadziałać stymulująco na ceny ropy. Póki co jednak za kluczową informację dla londyńskiej giełdzy nadal uchodzi poziom eksportu z Libii.POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę