aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Państwo nie może promować produktów rolno-spożywczych

20 maja 2004

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej promocja produktów rolno-spożywczych nie może się opierać wyłącznie na powoływaniu się na kraj pochodzenia produktu, w promocję nie może być też zaangażowane państwo - poinformował na konferencji prasowej w środę Damian Krawczyk z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Promocją artykułów rolno-spożywczych mogą zajmować się różnego rodzaju organizacje i związki działające jako podmioty prywatne. Wsparcie państwowe jest ściśle regulowane przez prawo unijne i przy pomocy takich programów można promować wyłącznie wysoką jakość towarów.

"Oznacza to, że Polska nie może chronić swoich produktów regionalnych, jeżeli nie są one zarejestrowane w Unii. A także nie może finansować akcji promocyjnych" - wyjaśniła Justyna Zwolińska z Biura Oznaczeń Geograficznych i Promocji Ministerstwa Rolnictwa.

Eksperci Urzędu wyjaśniali, w jaki sposób polski producent może prowadzić promocję swoich wyrobów, aby jego działania były zgodne z wymaganiami rynku UE. W akcjach promujących polskie wyroby można używać polskich etykiet, flag oraz informacji o pochodzeniu towaru, jednak akcje te nie mogą one być finansowane ze źródeł publicznych i nie mogą w nich uczestniczyć jednostki administracji państwowej. Możliwość wspierania promocji krajowych wyrobów dopuszcza legislacja UE w drodze określonego mechanizmu.

Podstawą prawną takiego wspólnotowego wsparcia jest rozporządzenie w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym.

Zgodnie z tym przepisem, UE może dofinansowywać promocje towarów krajowych w wysokości nie przekraczającej połowy kosztów, maksymalnie w 20 proc. wsparcie może pochodzić z krajowych środków publicznych, a 30 proc. kosztów akcji promocyjnych powinno być sfinansowane przez producenta.

W czasie środowego spotkania poświęconego promocji polskich towarów po przystąpieniu Polski do UE mowa była również o wspólnotowych świadectwach ochronnych.

Unia przyznaje trzy rodzaje ochrony prawnej towarom rolno-spożywczym:

- świadectwo szczególnego (tradycyjnego) charakteru nazwie produktu (może się o nie ubiegać grupa producentów lub przetwórców tego samego produktu rolno-spożywczego);

- chroniona nazwa pochodzenia (która jest nazwą regionu lub konkretnego miejsca, gdzie wytwarzany jest dany artykuł - jego jakość i cechy charakterystyczne związane są ze szczególnym otoczeniem geograficznym tego miejsca, a produkcja, przetwórstwo i przygotowanie produktu odbywa się na jednym określonym obszarze i z tego samego obszaru pochodzą surowce do jego wyrobu). Również o taką ochronę mogą ubiegać się stowarzyszenia skupiające producentów lub przetwórców tego samego produktu rolno-spożywczego;

- chronione oznaczenie geograficzne (jest to także nazwą regionu lub konkretnego miejsca, w którym wytwarzany jest dany artykuł spożywczy, ale w odróżnieniu od "chronionej nazwy pochodzenia" wymaga, by jedynie jedna z trzech faz produkcji odbywała się na określonym obszarze).

W Polsce za prowadzenie systemu rejestracji odpowiedzialny jest Urząd Patentowy (obecnie zarejestrowane są w nim jedynie sery: oscypek, bryndza, bundz i redykołka oraz serwatka pod nazwą żentyca).

10 nowym państwom członkowskim Unii przyznano półroczny okres przejściowy, dzięki któremu od 1 maja, 2004 r. przez 6 miesięcy Polska może utrzymać ochronę dla produktów zapisanych w rejestrach krajowych.

Po upływie tego czasu, ochronę towarom krajowym przyznawać będzie tylko prowadząca rejestr wspólnotowy Komisja Europejska, a państwo spełniać będzie jedynie rolę pośrednika w przekazywaniu zbadanych pod kątem merytorycznym wniosków o rejestrację na unijnym szczeblu. Ochrona produktów przedłużona jest o czas pomiędzy złożeniem wniosku a wpisem do rejestru przez Komisję Europejską.

Świadectwa ochronne nadane produktowi obowiązują wszystkich pozostałych producentów, a w przypadku naruszenia prawnych reguł ochrony, skargi można składać na forum wspólnotowego Komitetu ds. Oznaczeń Geograficznych i Nazw Pochodzenia.

 


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę