aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Pełnotłuste mleko i masło mogą zapobiegać astmie u dzieci

1 lipca 2003

Małe dzieci, które jedzą regularnie produkty bogate w tłuszcz pochodzenia mlecznego, mają mniejsze ryzyko rozwoju astmy –donoszą naukowcy z Holandii na łamach pisma "Thorax".

Naukowcy z holenderskiego narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska doszli do takiego wniosku po przebadaniu 2 tys. 978 dzieci.
 
Gdy dzieci były w wieku 2 lat, badacze zebrali informacje na temat spożywanych przez nie pokarmów. W odniesieniu do tych danych analizowali następnie wystąpienie objawów astmy, gdy dzieci ukończyły 3 lata.
 
Okazało się, że astma rzadziej występowała u tych dzieci, które były karmione pełnotłustym mlekiem (lub przetworami z tego mleka) oraz jadły codziennie masło, w porównaniu z dziećmi, których dieta nie zawierała tych produktów. Innym produktem, który również obniżał ryzyko astmy u dzieci, było ciemne pieczywo.
 
Czynniki środowiska i styl życia mają istotny udział w rozwoju astmy. Nasze wyniki dostarczają wyraźnych dowodów na temat związku między dziennym spożyciem tłuszczów pochodzenia mlecznego, a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia objawów astmy u małych dzieci – komentuje prowadzący badania dr Alet Wijga.
 
 Jak spekulują badacze, za korzystny wpływ produktów z pełnotłustego mleka mogą być odpowiedzialne zawarte w nich nasycone kwasy tłuszczowe a także przeciwutleniacze.
 
Wyniki wielu wcześniejszych badań sugerowały, że ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, a wzrost spożycia tłuszczów nienansyconych, szczególnie kwasu linolowego, jest związany ze wzrostem zachorowań na schorzenia o podłożu alergicznym, np. astmę, egzemę i katar sienny.


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę