EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Pielgrzymka przeciw gorszemu traktowaniu i GMO?

7 września 2009
Pod hasłem "Do Matki życia" do narodowego sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie na tegoroczne Ogólnopolskie Dożynki połączone z krajową pielgrzymką rolników przybyło ponad 40 tysięcy rolników z całego kraju. Przybyli, by podziękować Bogu za tegoroczne plony. W uroczystościach wzięli udział prezydent Lech Kaczyński i minister rolnictwa Marek Sawicki. Starostami tegorocznych dożynek byli Bożena i Henryk Brzozowscy z siedmiorgiem dzieci z diecezji elbląskiej. Delegacje rolników złożyły na ręce przeora Jasnej Góry, prezydenta i ministra rolnictwa bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.

     
     
     


Podczas uroczystej sumy dożynkowej odprawianej na jasnogórskim szczycie biskup poświęcił płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju. Wieńce zrobione były z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców. Uroczystej sumie przewodniczył biskup ełcki ks. Jerzy Mazur, a homilię wygłosił ks. biskup Jan Styrna, delegat Episkopatu do spraw duszpasterstwa rolników. Biskup Styrna zwrócił uwagę na trudną sytuację polskich rolników w Europie, na gorsze traktowanie niż w innych krajach Unii Europejskiej. Trudności w spełnianiu wyśrubowanych warunków, m.in. sanitarnych i technologicznych sprawiają, że wielu beneficjentów rezygnuje z dotacji. Dalej duszpasterz rolników podkreślał, że zakłady mięsne, owocowo-warzywne i mleczarskie w Polsce w coraz większym procencie są już rękach kapitału zagranicznego. Wielkie firmy dyktują warunki, a polski rolnik nie liczy się jako partner i dostawca. Biskup zauważył, że w tym roku ceny zbóż w Polsce są prawie o połowę niższe niż w poprzednich latach, a żywność nadal drożeje, a wolny rynek w rolnictwie to tylko pozorna prawda. Delegat episkopatu zaapelował do polskich władz, by chronili polskie rolnictwo między innymi przez prowadzenie mądrej, przezornej i długofalowej polityki rolnej, która poprawiłaby sytuację naszych rolników.Duszpasterz rolników zwracał uwagę iż jeżeli w Polsce będzie przybywać ugorów i chaszczy, to w przyszłości możemy być skazani na dyktat z zewnątrz, a w razie zachwiania się pokoju możemy znaleźć się w trudnej sytuacji braku żywności. Zdziczałych terenów nie da się szybko przywrócić rolnictwu.  Biskup sprzeciwił się też genetycznym manipulacjom na żywności, przytaczając wskazania Jana Pawła II, według którego wszystkie takie technologie powinny przede wszystkim podlegać ocenie naukowej i etycznej, "aby zapobiec możliwości dewastacji przez nie ludzkiego zdrowia i w przyszłości ziemi", a nie jedynie kryteriom opłacalności ekonomicznej.
Krótkie przemówienia wygłosili także przedstawiciele najwyższych władz RP. Prezydent - Lech Kaczyński przypomniał 27-letnią historię polskich dożynek. Podkreślił, że odbywały się one także w trudnych dla Polski czasach. Lech Kaczyński podkreślał, że przybywająca na Jasną Górę od 27 lat ogólnopolska pielgrzymka rolników jest nie tylko - jak mówił - znakiem nadziei i wiary, ale w czasach PRL była również "znakiem odwagi". Zwracając się do rolników, prezydent podsumował sierpniowe uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 29. rocznicą porozumień sierpniowych. Prezydent RP podziękował rolnikom za ich trud i wysiłek. Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki dziękując mieszkańcom wsi za codzienny trud na roli, przyznał, że w ostatnich latach są najmniej docenioną grupą społeczna. Dodał, że często nie uzyskują oni pełnych korzyści ze swojej pracy, gdyż po drodze szereg pośredników, przetwórstwo i handel utrudniają pracę rolnikom. Minister zapowiedział porządkowanie  "łańcucha żywnościowego" w taki sposób, aby to producenci żywności - na równi z przetwórstwem i handlem - mogli w większym stopniu korzystać z owoców swojej pracy w imię dobrze pojętej, rolniczej sprawiedliwości.

Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Po 1990 r., pielgrzymki odbywają się w połączeniu z jasnogórskimi dożynkami. To największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Tak jak w latach ubiegłych dożynkom jak zwykle towarzyszyły: Krajowa Wystawa Rolnicza w III Alei NMP w Częstochowie, a także kiermasze, sympozja, targi miodu, prezentacje ofert agroturystycznych, pokazy ogrodnictwa, przeglądy twórczości ludowych zespołów w ramach Europejskich Dni Kultury Ludowej.

W sali papieskiej klasztoru na Jasnej Górze uroczystości dożynkowe zainaugurowała w sobotę 5 września br. konferencja "Etyka w rolnictwie. Jaka przyszłość polskiego rolnictwa w czasach patentowania odmian nasion i zwierząt, genetycznie modyfikowanych upraw, niszczących życie środków chemicznych?" zorganizowana przez Międzynarodowa koalicję dla Ochrony Polskiej wsi (ICPPC). Podczas tego spotkania współtwórca ICPPC - Sir Julian Rose powiedział m.in. iż rolnicy Wielkiej Brytanii i wszystkich krajów, które dołączyły do Unii Europejskiej wcześniej musieli toczyć te same batalie, które dzisiaj staja się udziałem rolników w Polsce. To walka z biurokracją, z uciążliwymi przepisami i regulacjami, absurdalnymi standardami dotyczącymi wymogów sanitarnych oraz z nieprzewidywalnym rynkiem globalnym. Najbardziej znaczącym elementem tego systemu jest fakt, że tylko około 20% rolników (tych największych) otrzymuje aż 80% dotacji. Z kolei przetwórstwo zmierza do tego, by np. tylko 4 lub 5 mleczarni działało w całej Polsce, by pozostało jedna czwarta zakładów mięsnych, czy owocowo-warzywnych. I naciski wywierane przez reżim wielkiego agrobiznesu z największą ostrością odczuwają już dziś gospodarstwa rodzinne, które usiłują konkurować z wielkoprzemysłowymi fermami tuczu trzody chlewnej, takimi jak Smithfield z USA czy Danish Crown ("Danpol") z Danii, działającymi według nieludzkich zasad przemysłowej technologii. To samo dotyczy olbrzymich zakładów drobiarskich, przypominających obozy koncentracyjne dla zwierząt. Brojlery i kury karmione są genetycznie zmodyfikowaną soją i kukurydzą, by nieświadomi odbiorcy mogli kupować tanie ale pozbawione smaku mięso i jaja. W przerwie konferencji o 14.45 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona była msza św. w intencji Polski wolnej od GMO, ochrony rodzinnych, tradycyjnych i ekologicznych gospodarstw rolnych oraz z prośbą o wstawiennictwo we wszystkich działaniach podejmowanych w trosce o człowieka i przyrodę.

Tegoroczna pielgrzymka rolników na Jasną Górę odbyła się po raz 27.

POWIĄZANE

Pan Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), poseł na Sejm RP IX kadencji, wystos...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...

Na najbliższe dwa dni G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę