GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Pobudka niedźwiedzia

24 marca 2004

Przyroda budzi się do życia. W Tatrach - jak podał Tatrzański Park Narodowy - obudził się już pierwszy niedźwiedź. Ślady niedźwiedzi zauważono również w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie, Edward Marszałek przypomina, że przebudzone ze snu niedźwiedzie mogą być groźne dla człowieka.

- W ostatnich kilku latach wielokrotnie dochodziło do takich spotkań, z których człowiek wychodził z obrażeniami. Kilkakrotnie zakończyło się to pobytem poszkodowanych w szpitalu - zaznaczył Marszałek.

Pierwszy lot
Z zimowej hibernacji budzą się też nietoperze. Zdaniem przyrodników, bezsprzecznie oznacza to, że mamy już nie tylko wiosnę kalendarzową (rozpoczęła się wczoraj, 21 marca), ale i tzw. wiosnę termiczną. Wiosna termiczna rozpoczyna się, gdy średnia temperatura dobowa wynosi 15 stopni Celsjusza.

Nietoperze w bardzo ciekawy sposób orientują się, że na zewnątrz robi się już ciepło. Nie mając kontaktu ze światem zewnętrznym wykorzystują do tego kierunki przepływu prądów powietrza. Gdy na powierzchni robi się cieplej, powietrze zaczyna krążyć w inny sposób niż zimą. Nietoperze wyczuwają to i zaczynają budzić się z hibernacji.


POWIĄZANE

Producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ogranic...

W dniu 23 listopada 2020 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ...

W dniu 23 listopada 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę