aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Podravka poprawiła wyniki

25 listopada 2003

Największa chorwacka grupa rolno-spożywcza Podravka zaczęła przynosić zysk po półrocznej stracie. Stało się to głównie z powodu ustabilizowania działalności na polskim rynku.

Po 9 miesiącach zysk netto wyniósł 24 mln kun (3,7 mln USD) po stracie 29 mln w I półroczu na skutek wyższych kosztów operacyjnych i mniejszej sprzedaży w Polsce głównego produktu grupy - przyprawy warzywnej Vegeta. Prezes Darko Marinac powiedział na konferencji prasowej, że powodem strat firmy była działalność na rynku polskim.

Grupa dokonała latem przesunięć w dyrekcji polskiego działu. Marinac nie chciał podać prognozy wyników rocznych, ale zapewnił, iż grupa nie zrezygnowała z dwucyfrowego wzrostu obrotów. Po 9 miesiącach zwiększyły się o 25 proc., do 2,39 mld kuny.

Straty w półroczu na polskim rynku zaważą na łącznym wyniku. Cały rok w Polsce zakończy się startą, chociaż grupa zachowuje udział rynkowy.

Podravka uruchomiła zakłady produkcyjne w 5 krajach regionu wchodzących do Unii: Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Zamierza dojść w 2005 r. do 64 proc. udziału rynku UE w jej łącznych obrotach z obecnych 7 proc. W lipcu wykupiła od EBOR za 25,6 mln euro 10,53 proc. swych akcji i zamierza je umorzyć.


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę