aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Poldanor S.A. otrzymał wszystkie wymagane pozwolenia zintegrowane dla swoich ferm trzody chlewnej.

28 stycznia 2009
Wydanie przez władze wszystkich pozwoleń zintegrowanych dla ferm producenta trzody chlewnej Poldanor SA potwierdza, że spółka prowadzi działalność zgodnie z unijnymi standardami ochrony środowiska naturalnego.
Pozwolenie zintegrowane dla fermy trzody chlewnej w Świelinie w woj. zachodniopomorskim, wydane w dniu 9 listopada 2005 r. zakończyło trwający ponad rok proces uzyskiwania przez Poldanor S.A. tych certyfikatów dla ferm trzody chlewnej. Poldanor otrzymał tym samym pozwolenia zintegrowane dla jedenastu swoich ferm, czyli dla wszystkich, których ten wymóg dotyczył.

„Wszystkie nasze fermy zawsze spełniały surowe wymagania dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Oficjalnie potwierdziły to polskie władze państwowe wydając wszystkie zezwolenia. Zgodnie z wymogami prawa polskiego i unijnego, jedenaście z siedemnastu użytkowanych przez nas ferm musi posiadać pozwolenia zintegrowane i je posiada” mówi prezes Poldanor S.A., Tom Axelgaard.

W Polsce wielu właścicieli ferm trzody chlewnej i drobiu bardzo długo oczekuje na pozwolenia zintegrowane wydawane przez władze wojewódzkie lub powiatowe zajmujące się ochroną środowiska. Szacuje się, że w całym kraju jest ponad 100 dużych ferm trzody chlewnej, które obecnie starają się o uzyskanie pozwoleń zintegrowanych.

Poldanor zamierza kontynuować wprowadzanie nowych i lepszych standardów w produkcji zwierzęcej i roślinnej w swoich gospodarstwach. Przykładem jest tutaj uruchomiona w Pawłówku w czerwcu 2005 r. pierwsza w Polsce nowoczesna biogazownia rolnicza. Naszym zamiarem jest wybudowanie podobnych biogazowni przy wszystkich naszych fermach w ciągu najbliższych lat.

Właśnie wydane ostatnie pozwolenie zintegrowane dla Spółki Poldanor kładzie kres twierdzeniom o przymusowym zamykaniu jej ferm, które latem błędnie rozpowszechniało pismo „Fagbladet” wydawane przez duńskie związki zawodowe 3F. Poldanor w czerwcu 2005 r. wniósł sprawę przeciwko duńskim związkom zawodowym 3F do Prasowej Komisji Skarg i Zażaleń w Danii. Skarga jest spowodowana kampanią medialną prowadzoną przez 3F, w której przedstawiono wiele nieprawdziwych informacji i nieudokumentowanych oskarżeń dotyczących działalności firmy. Oczekujemy, że Komisja Prasowa wyda orzeczenie w tej sprawie przed końcem 2005 roku.


Pozwolenia zintegrowane dla ferm trzody chlewnej użytkowanych przez Poldanor S.A.

Pozwolenia zintegrowane są wydawane po sprawdzeniu przez władze państwowe stanu dostosowania ferm do szeroko rozumianych najlepszych dostępnych technik w zakresie chowu trzody chlewnej.
Pozwolenia są więc swoistym certyfikatem zaświadczającym o tym, że spółka prawidłowo prowadzi procesy produkcyjne, wdraża najnowsze technologie i w sposób zintegrowany zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska naturalnego.

Województwo pomorskie
1.Ferma tuczu Pawłówko – otrzymała pozwolenie 29 lipca 2004 r.
2.Ferma mateczna Koczała – otrzymała pozwolenie 26 lipca 2005
3.Ferma mateczna Płaszczyca – otrzymała pozwolenie 26 lipca 2005
4.Ferma mateczna Dobrzyń – otrzymała pozwolenie 13 października 2005
5.Ferma tuczu Uniechówek – otrzymała pozwolenie 7 października 2005

Województwo zachodniopomorskie
1.Ferma Miętno- otrzymała pozwolenie 3 grudnia 2004 r.
2.Ferma Chomętowo – otrzymała pozwolenie 21 grudnia 2004 r.
3.Ferma Giżyno – otrzymała zezwolenie 17 stycznia 2005 r.
4.Ferma Czarnowęsy – otrzymała zezwolenie 17 sierpnia 2005 r.
5.Ferma Nacław – otrzymała zezwolenie 5 października 2005 r.
6.Ferma Świelino – otrzymała pozwolenie 9 listopada 2005 r.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Poldanor S.A. to nowoczesne i zorientowane na ochronę środowiska naturalnego przedsiębiorstwo rolne prowadzące działalność w pn-zach Polsce. Podstawową działalnością spółki jest hodowla i chów trzody chlewnej, produkcja roślinna oraz produkcja wyposażenia budynków inwentarskich. Chów trzody odbywa się w 17 własnych fermach i w 5 fermach współpracujących w ramach kontraktów z rolnikami. Powierzchnia użytkowanych gruntów rolnych wynosi ponad 15 000 ha.

Cele Poldanoru to m. in.:
  • przyczynianie się do rozwoju lokalnej infrastruktury, tworzenie atrakcyjnych i stabilnych miejsc pracy dla lokalnych społeczności;
  • wspieranie integracji gospodarczej i kulturalnej między Polską i Danią;
  • przyczynianie się do zachowania czystego środowiska naturalnego, zarówno poprzez stosowanie własnych rygorystycznych zasady dotyczących użytkowania środowiska, jak i poprzez wprowadzanie nowych, lepszych metod i technologii, z których także mogą skorzystać inni producenci rolni;
  • propagowanie chowu trzody chlewnej uwzględniającego wszelkie zasady dobrostanu zwierząt, z korzyścią dla zwierząt i dla konsumenta;
  • zapewnienie akcjonariuszom  i pracownikom spółki zyskownego, prężnego i dynamicznego przedsiębiorstwa o stabilnej perspektywie poprzez stosowanie nowoczesnych technologii produkcyjnych i metod zarządzania.



POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę