aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Policja szybciej dostanie dane

29 sierpnia 2011
Komendant główny policji – bez zgody sądu – będzie mógł zasięgnąć informacji, czy określone osoby mają rachunek w danym banku.
Informacje dotyczące przestępczości oraz majątku przestępców będą szybciej wymieniane pomiędzy organami ścigania krajów unijnych – to główne założenie projektu ustawy o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich UE. W czwartek projekt przyjęła nadzwyczajna podkomisja sejmowa.
– Tryb procedowania nad tą ustawą jest nieprawidłowy – mówi Jan Widacki, członek podkomisji.
Posłowie nie mieli czasu na zapoznanie się z projektem, ponieważ trafił on do nich dopiero na ostatnim posiedzeniu Sejmu.
Projekt ma dostosować polskie przepisy do unijnych standardów wymiany informacji. Jednak zdaniem Jana Widackiego przepisy idą o krok dalej.
– Projekt dotyczy nie tylko wymiany informacji z organami ścigania państw członkowskich, ale także z tymi, które pochodzą z krajów spoza UE – tłumaczy.
Zgodnie z przyjętym projektem organem, który będzie koordynował wymianę informacji na temat przestępczości, będzie Komenda Główna Policji. Jak uspokaja MSWiA, które jest autorem projektu – organy ścigania innych państw nie będą miały bezpośredniego dostępu do danych obywateli polskich. Będą jedynie mogły wystąpić – za pośrednictwem KGP – z konkretnym zapytaniem, np. o to, czy dana osoba prowadzi w Polsce działalność gospodarczą.
Jeżeli przepisy wejdą w życie, komendant główny policji będzie mógł bez zgody sądu uzyskać informację, czy określona osoba posiada rachunek w danym banku. Obecnie jest to niemożliwe, gdyż dane te są objęte tajemnicą bankową. Na mocy tego przepisu policja nie dowie się o transakcjach dokonywanych za pośrednictwem rachunku czy też o tym, ile jest na nim pieniędzy. Mimo to wskazane rozwiązanie budzi emocje.
– Nie było czasu na zlecenie ekspertyz nawet w tak ważnych sprawach jak zwiększenie dostępu policji do danych objętych tajemnicą bankową – komentuje Jan Widacki.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę