aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polowanie na wieloryby

20 sierpnia 2003

Po 14 latach przerwy Islandia wznowiła połowy wielorybów. Pierwsze statki wypłynęły już w niedzielę. Na sierpień i wrzesień zaplanowano połów blisko 40 tych wielkich ssaków. Według Instytutu Badań Morskich nie ma ryzyka dla populacji wielorybów. Innego zdania są organizacje ekologiczne, które wystąpiły już z protestami do islandzkiego rządu.

Islandia już na początku miesiąca ogłosiła, że planuje wznowić połowy wielorybów. Początkowo statki wielorybnicze miały wypłynąć z portów w sobotę, jednak powstrzymał je silny wiatr. W ciągu sierpnia i września planowany jest połów 38 wielorybów w wodach wokół wyspy. Mają one być wykorzystane do badań naukowych na temat życia w
morzach dookoła Islandii.

Według islandzkiego komisarza ds. wielorybów Stefana Asmundssona, połów 38 wielorybów nie stanowi ryzyka dla ich populacji. W wodach wokół Islandii żyje 43 tysiące tych wielkich ssaków.

Islandia zawiesiła połów wielorybów w 1989 roku. W 1992 roku wystąpiła wprawdzie z Międzynarodowej Komisji Wielorybiej (IWC), ciała, które opiekuje się wielorybami na całym świecie, ale przyłączyła się do niego ponownie w ubiegłym roku. Islandia zaznaczyła jednak, że sprzeciwia się zakazowi komercyjnego połowu wielorybów, jaki został ogłoszony w 1986 roku.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę