biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Polska telefonia najdroższa!

15 września 2005
Polska jest na 4. miejscu spośród 31 największych gospodarek świata pod względem kosztów telefonii stacjonarnej. Pod tym względem wyprzedza nas Australia, Japonia i Finlandia - wynika z zaprezentowanego w środę raportu Centrum im. Adama Smitha (CAS) o rynku telefonii stacjonarnej w Polsce.

Andrzej Piotrowski z CAS powiedział podczas prezentacji raportu, że zestawienie kosztów powstało w oparciu o wydatki nominalne. Jeśli koszty odniesiemy również do siły nabywczej Polaków, to wynik jest jeszcze bardziej "ponury" - podkreślił ekspert CAS. Jak wynika z raportu, przyczyną tak wysokich wydatków na telefonię stacjonarną jest utrzymujący się monopol Telekomunikacji Polskiej (TP).

Jak zaznaczył Piotrowski, tylko ok. 10 proc. abonentów ma możliwości bezpośredniego korzystania z usług alternatywnych operatorów telefonii, bez potrzeby opłacania przy tym faktury TP. CAS podaje, że w ciągu ostatnich 4 lat udział operatorów alternatywnych w ofercie linii telefonicznych zwiększył się tylko o 1 proc. Z jego wyliczeń wynika, że 28,9 proc. przychodów TP z telefonii stacjonarnej jest rezultatem monopolu tej spółki, dając jej ok. 3,9 mld zł rocznie.

Piotrowski winą za taką sytuację obarczył Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), którego działania określił jako "niezrozumiałe i hamujące liberalizację rynku telekomunikacyjnego w Polsce". Według niego, przykładem takiej działalności jest wstrzymywanie się od prawie roku z wprowadzeniem na polski rynek hurtowej odsprzedaży abonamentu (WRL). Umożliwiłoby to zakup przez operatorów alternatywnych dostępu do sieci TP i późniejszą jej odsprzedaż abonentom. "To rozwiązanie w krótkim czasie umożliwiłoby stworzenie Polakom możliwości realnego wyboru operatora.

W innych krajach UE, w których WRL wprowadzono, przyniosło to lepsze efekty niż umożliwienie dostępu operatorom alternatywnym do gniazdka klientów operatorów dominujących (tzw. uwolnienie pętli lokalnej) –  powiedział Piotrowski. Członek zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (zrzeszającej alternatywnych operatorów telefonii stacjonarnej) Eugeniusz Góra powiedział, że wprowadzenie WRL w Polsce byłoby korzystne dla abonentów, nawet jeśli nie spowodowałoby spadku cen połączeń. Dodał, że "mija prawie rok od momentu, gdy Tele2 Polska złożyło do URTiP wniosek o wprowadzenie WRL, a Urząd nadal się nad nim zastanawia".


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę