Adama_Spyrale_1-31.05.21

Polskie urzędy to wciąż nie e-urzędy

28 października 2011
Meldunek, prawo jazdy - załatwisz przez Internet. Ale wiele urzędów wciąż zmusza do wizyt przy okienkach - informuje "Rzeczpospolita".
O tym, że urzędy nie potrafią korzystać z ułatwień, jakie stwarza Internet, świadczy raport MSWiA. Resort sprawdził, jak informatyzacja zmieniła działanie urzędów w Polsce i co mieszkańcy mogą załatwić drogą elektroniczną. Zbadano 1601 urzędów administracji rządowej i samorządowej. Efekty nie zachwycają.

Katalog spraw, jakie mieszkańcy mogą załatwić w urzędach, nie ruszając się z domu, jest skromny. Zwykle to tylko możliwość znalezienia informacji i pobrania formularza. Potem z wypełnionym papierowym drukiem i tak trzeba się udać do urzędu i załatwiać sprawę tradycyjnie. "U nas przez Internet można sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru" - mówi Daniel Mitros z urzędu miasta w Chorzowie.

Przez Internet można też wysyłać wnioski, skargi czy pytania. Służą do tego elektroniczne skrzynki podawcze lub e-PUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. "Takie elektroniczne skrzynki posiada prawie 90 proc. urzędów" - mówi Violetta Szymanek, radca ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ale wedle raportu obywatele nie korzystają z tej drogi komunikacji. Do UM w Chorzowie przez cały 2010 rok na elektroniczną skrzynkę podawczą wpłynął jeden wniosek.

Według Grzegorza Sibigi, specjalisty ds. e-urzędu z PAN, bariery wynikają głównie z mentalności. "Z roku na rok przybywa usług elektronicznej administracji, ale nie jest to jeszcze poziom zadowalający" - mówi. "Ponieśliśmy ogromne koszty we wprowadzaniu systemów informatycznych, ale żeby korzyści przeważały nad kosztami, korzystanie z e-urzędu musi być masowe, a do tego nam daleko" - podkreśla ekspert.POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Zachęcamy: gospodarstwa rolne (producentów produkcji podstawowej) i przedsiębior...

Panie ministrze Puda, wiosna się kończy, trzeba obudzić się ze snu zimowego i ws...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę