aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomidory na Marsa

22 sierpnia 2003

W Poznaniu hodowane są rośliny, które umożliwią długie loty załogowe w kosmos Czy można wyhodować pomidory lub ogórki w powietrzu? Można. Dowiedli tego naukowcy z poznańskiej Akademii Rolniczej.

Nie jest to informacja z okresu ogórkowego. Chodzi o poważne badania naukowe. Uprawa w tej postaci być może będzie stosowana na Księżycu i Marsie, a także obiecuje zwielokrotnienie plonów na naszej planecie.
 
W szklarni Akademii Rolniczej na Marcelinie dorodne pomidory rosną na... deskach. Ich korzenie zwisają swobodnie w powietrzu. Co pewien czas zraszane są mgiełką pożywki, zawierającej 16 pierwiastków potrzebnych roślinom do optymalnego wzrostu. Owoce są dorodne i jest ich więcej niż na pomidorowych krzewach rosnących w glebie. Nie trzeba stosować oprysków. W pomidorach prawie nie ma zanieczyszczających je normalnie azotanów, azotynów i metali ciężkich. Owoców nie trzeba myć. Smak i zapach mają podobny do tych, wyhodowanych w sposób konwencjonalny sam próbowałem. 
 
Jest to pierwsza w Polsce, i jedna z nielicznych na świecie, hodowla aeroponiczna –  wyjaśnia profesor Andrzej Komosa z Katedry Nawożenia Roślin Ogrodniczych AR w Poznaniu. Koszty produkcji są tu niższe niż w przypadku upraw hydroponicznych, a plony w stosunku do upraw glebowych do sześciu razy wyższe. Nie ma problemów z odpadami, bo produkcja odbywa się w zamkniętym obiegu. Roślin nie mogą atakować choroby związane z podłożem. Na razie jesteśmy na etapie badań nie ukazały się jeszcze publikacje naukowe na ten temat. 
 
Produkcja warzyw w powietrzu może doprowadzić więc do wzrostu ich plonów i obniżenia cen produktów. Ważne, że otrzymamy tzw. zdrową żywność, a uprawa nie zanieczyści środowiska. Ten sposób uprawy będzie wykorzystywany w misjach kosmicznych. Astronauci będą musieli z sobą zabrać tylko koncentraty soli mineralnych wodę i światło będą mogli wyprodukować.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę