OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Prezydent i premier o przyjęciu euro w Polsce

3 grudnia 2015
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że w sprawie przygotowań Polski do przyjęcia euro spotka się z kierownictwem Narodowego Banku Polskiego, Radą Polityki Pieniężnej oraz partiami politycznymi.

Prezydent powiedział, że wtorkowe posiedzenie Rady Gabinetowej było pierwszym z cyklu spotkań poświęconych przygotowaniom Polski do przyjęcia euro.

- Będę chciał spotkać się z kierownictwem Narodowego Banku Polskiego i z przedstawicielami Rady Polityki Pieniężnej, a przede wszystkim będę chciał proponować siłom politycznym przyjęcie strategii w tej kwestii - zapowiedział Bronisław Komorowski.

Ważne jest to, aby wspólnym wysiłkiem budować akceptację wszystkich Polaków dla planu uczestniczenia Polski w pogłębiającej się integracji europejskiej, a nie ich odstraszać - mówił prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej nt. euro.

- Proponuję konsekwentne zaniechanie dotychczasowej praktyki pewnego łatwego deklarowania terminu wejścia do strefy euro, a przesunięcia wysiłku na rzecz determinacji w uzyskiwaniu kryteriów niezbędnych do podjęcia takiej właśnie decyzji - mówił Komorowski.

Prezydent, który wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem spotkał się po posiedzeniu Rady z mediami, podkreślał, że "wypełnienie kryteriów z Maastricht w tym zakresie, który jest zależny od strony Polski, jest warte ogromnej determinacji i działania niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy w kwestii członkostwa w strefie euro, bo to jest korzystne dla polskiej gospodarki".

W ocenie prezydenta niekorzystne jest natomiast "mnożenie pomysłów na cudowny sposób wejścia do strefy euro - bez uwzględnienia obaw opinii publicznej, problemu bezpieczeństwa polskiej gospodarki" - motywowane względem oczywistym, jakim jest "perspektywa umocnienia pozycji politycznej naszego kraju".

Prezydent zaznaczył, że za "w pełni uzgodnione" uznać można to, że działania koncentrować się będą na wypełnieniu tych kryteriów z Maastricht, które zależą od Polski, które są możliwe do spełnienia jak najszybciej. - Tak, abyśmy mogli spokojnie podejmować decyzje o wejściu do strefy euro bądź niewejściu po wyborach w roku 2015 - dodał.

Tusk: Polska idzie do strefy euro spokojnie

Polska zmierza do strefy euro spokojnie - oświadczył premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej. Jak podkreślił, proces ten musi być bezpieczny dla Polski.

- Prezydent wyznaczył kierunek, który aprobujemy w całej rozciągłości. Polska idzie do strefy euro w sposób spokojny, stanowczy i metą ma być pełne bezpieczeństwo Polaków - państwa polskiego i każdego obywatela - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, możliwe jest spełnienie kryterium z Maastricht dotyczącego deficytu przed rokiem 2015. - To podstawowe kryterium jakim jest poziom deficytu - można to zmierzyć decyzją Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej o zdjęciu procedury nadmiernego deficytu. Myślę panie prezydencie, że na pańskie wezwanie odpowiemy pozytywnie może jeszcze przed 2015 rokiem; to znaczy, że to kluczowe kryterium spełnimy - zaznaczył Tusk.



POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę