OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Stosowanie różnych pestycydów i agrochemikaliów musi być ograniczane.

16 maja 2025
Stosowanie różnych pestycydów i agrochemikaliów musi być ograniczane.

Jak podaje portal AgroPages, w marcu tego roku państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zakazu stosowania substancji czynnej flufenacetu, który zaburza pracę układu hormonalnego człowieka.

Decyzja została podjęta ze względu na fakt, że pestycyd ten zawiera substancję per- i polifluoroalkilowową i rozkłada się na kwas trifluorooctowy, który przeniknął do systemów wodnych Europy. Od ponad 20 lat jest szeroko stosowany w krajach europejskich w uprawie zbóż.

Rząd meksykański pracuje nad nowym dekretem zakazującym stosowania niektórych szczególnie toksycznych pestycydówPisze o tym portal AgroXXI.

Na przykład DDT jest jednym z nich. Wpływa na układ nerwowy, może uszkadzać wątrobę i nerki, wywoływać zmiany hormonalne i problemy z rozwojem poznawczym u dzieci. W środowisku jest to niebezpieczne zanieczyszczenie, które wpływa na dziką przyrodę i osłabia skorupki jaj ptaków drapieżnych i ssaków morskich.

Rozpoczęcie prac w tym kierunku wiąże się z apelem ponad 500 organizacji ekologicznych do właściwych organów Meksyku o ponowne rozpatrzenie decyzji w sprawie pestycydów, które zostały wydane z nieokreślonym okresem ważności.

Ruch Pestycydów w Europie (PAN Europe) ogłosił, że zakwestionował rejestrację fungicydu zawierającego substancję czynną difenokonazol w Sądzie Wyższej Holandii.

Dowodem na to były najnowsze odkrycia naukowe dotyczące wpływu tej substancji na ludzki układ hormonalny. O wyjaśnienia zwrócono się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł, że dokonując przeglądu stosowania pestycydów, należy wziąć pod uwagę nie tylko poprzednią europejską ocenę, ale także wszystkie dostępne informacje naukowe.

W związku z tym Holenderski Urząd ds. Pestycydów musi podjąć nową decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie fakty i okoliczności w czasie przeglądu. Procedura ta jest obecnie stosowana we wszystkich państwach członkowskich UE.

Wielka Brytania uruchomiła nowy plan ochrony pszczół i innych owadów zapylających, zgodnie z którym ryzyko środowiskowe wynikające ze stosowania pestycydów w gospodarstwach rolnych powinno zostać zmniejszone o 10% do 2030 roku, pisze brytyjski portal rolniczy FarmingUK.

Rolnicy otrzymają wsparcie, aby zachęcić ich do przyjęcia przyjaznych dla środowiska praktyk rolniczych i ochrony przed szkodnikami.

Unia Europejska zmieniła również zasady eksportu 40 niebezpiecznych pestycydów i chemikaliów. Jest to następstwem niedawnej decyzji Komisji Europejskiej o włączeniu nowych chemikaliów do unijnego rozporządzenia w sprawie zgody po uprzednim poinformowaniu, informuje Europejska Agencja Chemikaliów.

Od 1 marca 2025 r. eksporterzy z UE muszą powiadomić o zamiarze dostaw 35 pestycydów i 5 chemikaliów przemysłowych. Należą do nich między innymi abamektyna, diphenacum, phenpropimorph, methomorph, triadimenol i penflufen.

Komisja Europejska corocznie aktualizuje wykaz pestycydów i chemikaliów, których wywóz wymaga powiadomienia i zgody kraju przywozu. Obecnie rozporządzenie to obejmuje 321 rodzajów chemikaliów.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę