OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Szkodniki i choroby roślin niszczą do 40 procent światowych upraw każdego roku

16 maja 2025
Szkodniki i choroby roślin niszczą do 40 procent światowych upraw każdego roku

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stanowi podstawę inicjatywy "Jedno zdrowie", która uznaje istotne wzajemne powiązania między zdrowiem ludzi, zwierząt i środowiska.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin (IPPC) oraz Międzynarodowa Regionalna Organizacja Zdrowia Roślin i Zwierząt (OIRSA) organizują wydarzenie wysokiego szczebla z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin (IDPH). Dzień ten, odbywający się pod hasłem "Znaczenie zdrowia roślin w jednym zdrowiu", ma na celu podniesienie globalnej świadomości i podjęcie działań na rzecz ochrony zdrowia roślin, aby pomóc położyć kres głodowi, zmniejszyć ubóstwo, chronić różnorodność biologiczną i środowisko oraz pobudzić rozwój gospodarczy.

Rośliny są źródłem 80 procent ludzkiej diety, ale szkodniki i choroby roślin niszczą do 40 procent światowych upraw każdego roku, opóźniając wysiłki na rzecz zapewnienia żywności i pożywienia coraz bardziej głodnemu światu. Rośliny zaatakowane przez szkodniki mogą również zawierać szkodliwe patogeny, które mogą być przenoszone na zwierzęta, takie jak wirus Bluetoungue, który atakuje bydło i owce, i może powodować enkafilię u ludzi. Niezdrowe rośliny zagrażają również delikatnym ekosystemom, wpływając na różnorodność biologiczną.

FAO i IPPC podejmują działania mające na celu opracowanie i wdrożenie globalnie zharmonizowanych norm dotyczących zdrowia roślin, mających na celu zapobieganie wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się szkodników w handlu międzynarodowym. FAO promuje również zrównoważone praktyki rolnicze, takie jak integrowana ochrona przed szkodnikami oraz wykorzystanie innowacji i technologii w celu poprawy nadzoru nad szkodnikami, reagowania na nie i zarządzania nimi w celu zapobiegania epidemiom.

"Potrzebujemy wszystkich zainteresowanych stron na pokładzie" – powiedział Qu Dongyu, dyrektor generalny FAO, w przesłaniu wideo podczas otwarcia wydarzenia IDPH. "Rządy i darczyńcy muszą inwestować we wdrażanie norm oraz w tworzenie krajowych systemów zdrowia roślin, prawodawstwa i zdolności. Traktując priorytetowo zdrowie roślin w ramach One Health, możemy stworzyć zdrowszą, bardziej zrównoważoną przyszłość dla przyszłych pokoleń" – dodał.

Gospodarzem wydarzenia na wysokim szczeblu jest OIRSA, w którym zastosowano również pierwszą technologię 3D, która symuluje zarządzanie ogniskami szkodników, zapewniając zaawansowaną technologicznie platformę, która znacznie usprawni nadzór nad szkodnikami i reagowanie na nie.

"OIRSA ma przyjemność współpracować z FAO i IPPC w tym ważnym dniu" – powiedział Raúl Antonio Rodas Suazo, dyrektor wykonawczy OIRSA. "Jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie naszego wspólnego celu, jakim jest ochrona zdrowia roślin poprzez innowacje i technologię, które pokazujemy dziś światu" – dodał.

FAO obchodzi w 2025 r. 80-lecie swojego istnienia poprzez 365 dni działania, którego priorytetem jest ochrona roślin. Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin są okazją do podniesienia świadomości na temat kluczowej roli zdrowia roślin w bezpieczeństwie żywnościowym i bezpiecznym handlu.

***

O FAO

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która przewodzi międzynarodowym wysiłkom na rzecz walki z głodem. Celem FAO jest osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego dla wszystkich i zapewnienie ludziom regularnego dostępu do wystarczającej ilości wysokiej jakości żywności, aby mogli prowadzić aktywne i zdrowe życie. FAO działa na rzecz przekształcenia systemów rolno-spożywczych poprzez promowanie zrównoważonej produkcji i konsumpcji, w tym ochronę roślin na świecie w celu osiągnięcia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. FAO działa w ponad 130 krajach na całym świecie i ma 195 członków - 194 kraje i Unię Europejską.

Informacje o IPPC

IPPC to międzynarodowy traktat ratyfikowany przez 184 kraje, mający na celu ochronę światowych zasobów roślinnych przed rozprzestrzenianiem się i wprowadzaniem szkodników oraz promowanie bezpiecznego handlu. Międzynarodowe Standardy Środków Fitosanitarnych (ISPM), opracowane pod auspicjami IPPC, pomagają krajom we wdrażaniu krajowych norm fitosanitarnych i wymogów importowych. IPPC, zdeponowana w FAO, jest jedynym globalnym podmiotem ustanawiającym normy w zakresie zdrowia roślin.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: FAO


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Jak podaje portal AgroPages, w marcu tego roku państwa członkowskie Unii Europej...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę