OPOLAGRA_2025

Szkodniki i choroby roślin niszczą do 40 procent światowych upraw każdego roku

16 maja 2025
Szkodniki i choroby roślin niszczą do 40 procent światowych upraw każdego roku

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stanowi podstawę inicjatywy "Jedno zdrowie", która uznaje istotne wzajemne powiązania między zdrowiem ludzi, zwierząt i środowiska.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin (IPPC) oraz Międzynarodowa Regionalna Organizacja Zdrowia Roślin i Zwierząt (OIRSA) organizują wydarzenie wysokiego szczebla z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin (IDPH). Dzień ten, odbywający się pod hasłem "Znaczenie zdrowia roślin w jednym zdrowiu", ma na celu podniesienie globalnej świadomości i podjęcie działań na rzecz ochrony zdrowia roślin, aby pomóc położyć kres głodowi, zmniejszyć ubóstwo, chronić różnorodność biologiczną i środowisko oraz pobudzić rozwój gospodarczy.

Rośliny są źródłem 80 procent ludzkiej diety, ale szkodniki i choroby roślin niszczą do 40 procent światowych upraw każdego roku, opóźniając wysiłki na rzecz zapewnienia żywności i pożywienia coraz bardziej głodnemu światu. Rośliny zaatakowane przez szkodniki mogą również zawierać szkodliwe patogeny, które mogą być przenoszone na zwierzęta, takie jak wirus Bluetoungue, który atakuje bydło i owce, i może powodować enkafilię u ludzi. Niezdrowe rośliny zagrażają również delikatnym ekosystemom, wpływając na różnorodność biologiczną.

FAO i IPPC podejmują działania mające na celu opracowanie i wdrożenie globalnie zharmonizowanych norm dotyczących zdrowia roślin, mających na celu zapobieganie wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się szkodników w handlu międzynarodowym. FAO promuje również zrównoważone praktyki rolnicze, takie jak integrowana ochrona przed szkodnikami oraz wykorzystanie innowacji i technologii w celu poprawy nadzoru nad szkodnikami, reagowania na nie i zarządzania nimi w celu zapobiegania epidemiom.

"Potrzebujemy wszystkich zainteresowanych stron na pokładzie" – powiedział Qu Dongyu, dyrektor generalny FAO, w przesłaniu wideo podczas otwarcia wydarzenia IDPH. "Rządy i darczyńcy muszą inwestować we wdrażanie norm oraz w tworzenie krajowych systemów zdrowia roślin, prawodawstwa i zdolności. Traktując priorytetowo zdrowie roślin w ramach One Health, możemy stworzyć zdrowszą, bardziej zrównoważoną przyszłość dla przyszłych pokoleń" – dodał.

Gospodarzem wydarzenia na wysokim szczeblu jest OIRSA, w którym zastosowano również pierwszą technologię 3D, która symuluje zarządzanie ogniskami szkodników, zapewniając zaawansowaną technologicznie platformę, która znacznie usprawni nadzór nad szkodnikami i reagowanie na nie.

"OIRSA ma przyjemność współpracować z FAO i IPPC w tym ważnym dniu" – powiedział Raúl Antonio Rodas Suazo, dyrektor wykonawczy OIRSA. "Jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie naszego wspólnego celu, jakim jest ochrona zdrowia roślin poprzez innowacje i technologię, które pokazujemy dziś światu" – dodał.

FAO obchodzi w 2025 r. 80-lecie swojego istnienia poprzez 365 dni działania, którego priorytetem jest ochrona roślin. Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin są okazją do podniesienia świadomości na temat kluczowej roli zdrowia roślin w bezpieczeństwie żywnościowym i bezpiecznym handlu.

***

O FAO

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która przewodzi międzynarodowym wysiłkom na rzecz walki z głodem. Celem FAO jest osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego dla wszystkich i zapewnienie ludziom regularnego dostępu do wystarczającej ilości wysokiej jakości żywności, aby mogli prowadzić aktywne i zdrowe życie. FAO działa na rzecz przekształcenia systemów rolno-spożywczych poprzez promowanie zrównoważonej produkcji i konsumpcji, w tym ochronę roślin na świecie w celu osiągnięcia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. FAO działa w ponad 130 krajach na całym świecie i ma 195 członków - 194 kraje i Unię Europejską.

Informacje o IPPC

IPPC to międzynarodowy traktat ratyfikowany przez 184 kraje, mający na celu ochronę światowych zasobów roślinnych przed rozprzestrzenianiem się i wprowadzaniem szkodników oraz promowanie bezpiecznego handlu. Międzynarodowe Standardy Środków Fitosanitarnych (ISPM), opracowane pod auspicjami IPPC, pomagają krajom we wdrażaniu krajowych norm fitosanitarnych i wymogów importowych. IPPC, zdeponowana w FAO, jest jedynym globalnym podmiotem ustanawiającym normy w zakresie zdrowia roślin.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: FAO


POWIĄZANE

Choć padel jest relatywnie prostym sportem, mniej kontuzjogennym, niż tenis i od...

Zielone Pola z Osadkowski rozpoczęte Ciepła zima, wiosenne przymrozki, susza już...

Kampania na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Razem musimy wspierać rolników, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę