aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent RP: Trzeba zwiększyć towarowość produkcji rolnej

3 grudnia 2015
W sprawach rolnictwa udaje się rozmawiać ponad konfliktami politycznymi - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas Forum debaty publicznej, na którym przedstawiono raport "Polska wieś 2014". Wynika z niego, że wieś znacznie się zmieniła, jest mniej zależna od rolnictwa.

Debata w Pałacu Prezydenckim była okazją do posumowania 25 lat przemian w rolnictwie i 10 lat obecności Polski w UE. Prezydent podziękował byłym ministrom rolnictwa za uczestnictwo w dyskusji. Jak mówił Bronisław Komorowski, "każda z ekip rządzących miała cząstkę odpowiedzialności i satysfakcji z głębokich zmian, które owocują tym, że sami rolnicy są zadowoleni z zachodzących zmian".
"Dzięki wysiłkowi wszystkich ministrów rolnictwa sprawy wsi poszły niesłychanie dobrze, bo w sprawach rolnictwa i polskiej wsi udaje się rozmawiać ponad konfliktami politycznymi" - dodał.
Prof. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z autorów raportu, mówił, że polska wieś w ciągu 25 lat bardzo mocno się zmieniła, jest coraz mniej zależna od rolnictwa. "Odsetek pracujących w rolnictwie spadł z 25 proc. do ok. 13 proc., choć stale jest jednym z wyższych w UE" - zauważył. Z raportu wynika, że rola rolnictwa w gospodarce narodowej spadła, ale nadal jest ono istotnym sektorem, który wytwarza 4,1 proc. produktu globalnego i 3,5 proc. PKB.
W opinii autorów raportu struktura agrarna od 1989 r. nie zmieniła się w zadowalającym stopniu i "stale pozostaje wadliwa". Jest zbyt dużo gospodarstw małych i rozdrobnionych. Gospodarstw powyżej 50 ha jest niespełna 30 tys., co stanowi niecałe 2 proc. ogółu liczby gospodarstw w Polsce. Według raportu dotychczasowa polityka rolna w kraju nie wymusza odpowiednio szybkiej poprawy struktury rolnictwa, nie ma też mechanizmów powodujących przepływ ziemi z gospodarstw mało produktywnych - do bardziej efektywnych.
Twórcy raportu zwracają uwagę, że polityka rolna, także unijna, nie jest skuteczna wobec drobnych gospodarstw. Korzystają one z unijnego wsparcia, choć mają możliwości produkowania na rynek.
Zdaniem Walentego Poczty nie ma możliwości, by 1,5 mln gospodarstw rolnych w Polsce utrzymywało się z produkcji rolnej. Musi nastąpić dywersyfikacja dochodów; kluczową sprawą jest tworzenie miejsc pracy na wsi, lecz poza rolnictwem. Pozwoli to na zwiększenie dochodów mieszkańców wsi. Podkreślił też, że dochody rolników po akcesji Polski do UE wzrosły 2,5-krotnie, choć są nadal niższe niż mieszkańców miast.
Wzrósł prestiż zawodu rolnika. W 2013 r. 69 proc. Polaków uważało, że rolnik cieszy się "dużym poważeniem", w 1999 roku myślało tak tylko 39 proc. Polaków. Unijne dopłaty włączyły rolników do systemu bankowo-finansowego - mają oni konta bankowe, korzystają z kredytów bankowych.
Rolnicy doceniają korzyści z przynależności do Wspólnoty i są obecnie grupą, która w największym stopniu ten fakt akceptuje. Członkostwo Polski w UE popiera 85 proc. mieszkańców wsi, podczas gdy średnia dla kraju wynosi 81 proc.
Na wsi żyje ok. 40 proc. mieszkańców Polski i odsetek ten w ostatnich latach nieznacznie rośnie - wieś stała się bowiem atrakcyjnym miejscem zamieszkania, pomimo niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury.
Po 25 latach przemian ustrojowych i 10 latach członkostwa w UE można patrzeć optymistycznie na sprawy polskiego rolnictwa. Odgrywa ono istotną rolę w gospodarce narodowej. W kolejnych latach jego rozwój będzie bardziej zrównoważony, będzie ono dostarczało żywność, ale także uczestniczyło w ochronie środowiska. Nastąpi dalsza modernizacja produkcji, a struktura agrarna powinna się poprawiać - podsumował Poczta.
Odnosząc się do raportu prezydent Bronisław Komorowski zauważył, że niekorzystna struktura agrarna jest wynikiem zaszłości historycznych, a upadek Państwowych Gospodarstw Rolnych wynikał ze złego funkcjonowania tych przedsiębiorstw. Natomiast proces przystosowania do nowych warunków był bardzo trudny.
"W ciągu 25 lat były dwa momenty zwrotne - bankructwo PRL i dramatyczna sytuacja z utratą rynków zbytu i zderzenie się rolnictwa z regułami wolnego rynku oraz przystąpienie Polski do UE z szansą wejścia na wspólny rynek, konkurowania na nim i na pozyskanie środków na rozwój" - powiedział Komorowski.
Podsumowując dyskusję mówił, że jednym z istotnych problemów jest zmiana struktury agrarnej, a kolejnym - zwiększenie towarowości produkcji rolnej, co pozwoli na efektywniejsze konkurowanie na rynku. Trzeba też postawić na przedsiębiorczość na wsi i rozważyć możliwość zmiany systemu podatkowego, bo to może służyć przyspieszeniu przemian na wsi - zaznaczył Komorowski.
Raport pod redakcją naukową prof. Walentego Poczty i dr Iwony Nurzyńskiej z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wydała Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Pierwszy taki raport ukazał się w 2000 r


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę