Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Produkty z pszenicy mogą istotnie wpływać na pogorszenie stanu zdrowia społeczeństwa?

5 stycznia 2016
Wszyscy lubią i jedzą bułeczki, makarony czy też powszechny chleb. Pomysł, aby usunąć te produkty z diety dla wielu może się wydawać całkowicie pozbawiony sensu a wręcz śmieszny. Jednak coraz więcej osób decyduje się na dietę, która nie zawiera żadnych produktów pochodzenia pszenicznego i robią to nie bez powodu.
 

Istnieje coraz więcej dowodów naukowych, że pszenica może zwiększyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych. Nie ulega wątpliwości, że potrawy z pszenicy są obecne w naszej diecie.  Zapewniają dwadzieścia procent wszystkich kalorii w świecie i po ryżu jest głównym daniem w wielu krajach na świecie.

Wiadomym jest, że u pewnych osób, takich jak pacjenci z celiakią nie wolno jeść produktów z pszenicy.  Cechą tej choroby jest niezdolność do trawienia glutenu, białka w ziarna.  Ostatnio jednak coraz częściej obwinia się pszenice o inne problemy zdrowotne ludzkości. Niektórzy upatrują w niej czynnika w rozwoju otyłości, chorób układu krążenia, problemów trawiennych, w tym do rozwoju chorób, takich jak choroby trzewnej.

Jak się okazało wykorzystanie zbóż może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.  Pszenica podnosi poziom cukru we krwi, oraz hamuje wchłanianie niezbędnych minerałów i pogarsza stan jelit. Większość z tych problemów może być spowodowana tym, że obecnie nie ma już takiej pszenicy jak kiedyś, mniej wydajnej, ale zdrowszej.

W pierwszych 50 latach ubiegłego wieku zaczęto krzyżować różne gatunki pszenicy, aby uczynić je szybciej rosnącymi, bardziej trwałymi i rentownymi w uprawie.  Prace te, które stały się początkiem zielonej rewolucji, doprowadziły do ??tego, że pszenica nie jest już tak łatwa do strawienia, jak to było wcześniej.

Współczesne mieszańce pszenicy zawierają azydek sodu, znaną toksynę.  Nowoczesne hybrydy zawierają oryginalne proteiny pszenicy, nietypowe dla jej przodków i dla wielu z nich są one bardzo trudne do strawienia.  Dlatego niektórzy naukowcy podejrzewają, że gluten i inne elementy współczesnej pszenicy są odpowiedzialne za częste obecnie przypadki celiakii, alergii na gluten i innych problemów.

POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę