GUS_230920_750x100_stat

Prokuratura: Krowy były zarażone!

3 grudnia 2015
Zatrważające wyniki sekcji zwłok bydła odkrytego w ciężarówce jadącej do ubojni w Rosławowicach (woj. łódzkie). Zwierzęta były chore na krwotoczne zapalenie jelit, zapalenie płuc i zwyrodnienie wątroby! - alarmuje FAKT.pl Śledczy nie wykluczają, że zwierzęta miały zostać przerobione na mięso, które trafiłoby później na sklepowe półki.

Zaczęło się od kontroli ciężarówki, która jechała do ubojni. Okazało się, że z 24 zwierząt, które miały trafić do rzeźni, aż 9 padło w transporcie. Dwie kolejne krowy miały połamane kończyny. Zlecono sekcję zwłok bydła, a powiatowy lekarz weterynarii w Rawie Mazowieckiej wydał decyzję, by cały transport po uboju skierować do utylizacji.

– Uznaliśmy, że mogą stwarzać zagrożenie. Z tego powodu nie nadają się do zużycia dla celów spożywczych – usłyszeliśmy w Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Rawie Mazowieckiej.

Okazało się, że podejrzenia weterynarzy są słuszne. Mięso zwierząt przywiezionych do ubojni nie powinno w ogóle trafić do uboju, a co dopiero na rynek. – Wyniki sekcji są złe. Zwierzęta były chore. Miały zapalenie płuc, część z nich zwyrodnienie wątroby, a w jednym przypadku stwierdzono krwotoczne zapalenie jelit – wylicza Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Prokuratura równolegle bada sprawę tajemniczej ciężarówki-chłodni – zaparkowanej poza ubojnią, ale na terenie należącym również do Piotra M., właściciela tej ubojni, do której jechał transport padniętych i chorych krów. Znajdowało się w niej już przerobione mięso w postaci podrobów i półtusz! Śledczy sprawdzają, czy nie były wycięte z padliny!

– Już sam fakt przechowywania mięsa poza zakładem musi budzić podejrzenia – mówi doktor Roman Owecki, wojewódzki lekarz weterynarii w Łodzi. Prokuratura zleci badanie mięsa z ciężarówki. Mięso wyglądało tak, jakby było przygotowane do sprzedaży.

Nie było jednak przy skrzyniach żadnych wymaganych dokumentów weterynaryjnych. Brakowało też oznaczeń nakładanych przez lekarza weterynarii podczas badania mięsa w ubojni.

– Zlecimy badania, które wykażą, czy mięso nie pochodzi od martwych zwierząt – mówi Krzysztof Kopania.
POWIĄZANE

Komitet ds. Instrumentów Ochrony Handlu UE niedługo zbada wniosek Komisji dotycz...

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 197...

Minister Grzegorz Puda wręczył w czwartek akty powołania: Annie Gembickiej na st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę