aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Promują producentów trzody chlewnej

8 sierpnia 2007
Stowarzyszenie „Między Prosną a Wartą” – Lokalna Grupa Działania, działająca   w woj. łódzkim, w ramach Pilotażowego Programu LEADER+ promuje gospodarstwa zajmujące się hodowlą trzody chlewnej oraz wyroby produkowane z mięsa o wysokich wyróżnikach jakościowych i technologicznych, pochodzącego z tych hodowli.

Stowarzyszenie działa w województwie łódzkim, na obszarze powiatu wieruszowskiego oraz gmin Klonowa i Złoczew w powiecie sieradzkim.
Obszar ten jest jednym z największych w Polsce skupisk producentów trzody chlewnej. Mimo, że obsada trzody w przeliczeniu na 100 ha jest tu jedna z wyższych w Polsce, nie ma tu olbrzymich, groźnych dla środowiska naturalnego tuczarni przemysłowych. Hodowla oparta jest na rodzinnych fermach ściśle związanych z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi, w których uprawa ziemi ma na celu dostarczanie wysokiej jakości pasz naturalnych na potrzeby hodowanych świń. Są to w większości bardzo nowoczesne gospodarstwa wyspecjalizowane w hodowli trzody, gdzie na jeden cykl produkcyjny hoduje się od kilkunastu do ok. 1500 tuczników. Wysoka jakość i warunki hodowli, dbałość o zachowanie czystości środowiska naturalnego oraz stosowanie wysokiej jakości pasz produkowanych z własnych zbóż, wg własnych, często zachowywanych w ścisłej rodzinnej tajemnicy, „receptur” powoduje, że mięso wieprzowe wyprodukowane na tym obszarze jest wysokiej jakości mikrobiologicznej, technologicznej oraz o wysokiej zdrowotności i o wyjątkowych walorach smakowych po przetworzeniu, co jest wyczuwalne nawet przez mniej wytrawnych smakoszy. Jedna z tajemnic sukcesu tkwi w czystym środowisku naturalnym Obszaru Chronionego Krajobrazu „Doliny rzeki Prosny”. Niemal cały Powiat Wieruszowski jest objęty tym obszarem ochronnym, a gminy Klonowa i Złoczew objęte są „Brąszewickim Obszarem Chronionego Krajobrazu”. Są to tereny, na których zachował się specyficzny krajobraz doliny Prosny, duże powierzchnie czystych lasów i obszarów podmokłych. Brak jest tu uciążliwego dla przyrody przemysłu, a gospodarka rolna zdominowana przez niewielkie gospodarstwa rolne sprzyja zachowaniu naturalnych walorów środowiska. Czyste środowisko umożliwia sporządzanie pasz roślinnych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości mięsa.
Duża podaż mięsa wieprzowego sprawiła, że jedną z wiodących na tym obszarze gałęzi przemysłu jest przetwórstwo mięsne. Wyroby działających tu zakładów: MARKO Walichnowy, PPM POLESIE, Na Koćminie, Złotex i wielu mniejszych rodzinnych sprzedawane są na obszarze całej Polski. Jest też wiele lokalnych specjalności, pochodzących z mniejszych zakładów, których spróbować można tylko tu na obszarze „Między Prosną a Wartą”.
Stowarzyszenie postawiło sobie za cel, aby w porozumieniu z hodowcami i przetwórcami normy hodowli ująć w pewne ramy zmierzające do utrzymania i podnoszenia wysokiej jakości uzyskiwanego mięsa wieprzowego, a następnie do produkcji przetworów z tego o wyjątkowych walorach mięsa. Dobrowolne przystąpienie do programu i spełnianie przyjętych norm potwierdzane jest nadaniem gospodarstwu certyfikatu jakości „Między Prosną a Wartą”. Certyfikat ten jest swego rodzaju lokalnym znakiem jakości.
Podobne certyfikaty przyznawane są zakładom przetwórczym dla tych wyrobów, które są wykonane z mięsa pochodzącego z gospodarstw posiadających taki certyfikat lub są lokalną specjalnością charakterystyczną dla obszaru „Między Prosną a Wartą”.  
Stowarzyszenie promuje zarówno gospodarstwa hodowlane jak i zakłady przetwórstwa mięsnego, a ponadto stara się ułatwiać obrót mięsem wieprzowym poprzez organizację wirtualnego magazynu, poprzez który rolnicy mogą sprzedawać tuczniki.
Działania Stowarzyszenia mają na celu rozwój gospodarczy obszaru „Między Prosną a Wartą” poprzez wspieranie podstawowych gałęzi gospodarki na tym terenie i wspieranie tym samym możliwie najliczniejszej grupy mieszkańców.

POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę