aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Protesty w Brukseli

19 listopada 2008
W Brukseli przed posiedzeniem unijnej Rady Ministrów Rolnictwa rozpoczyna się seria demonstracji. Dziś protestować będzie rolnicza Solidarność, jutro plantatorzy tytoniu. Związkowcy będą protestować przeciwko trudnej sytuacji na rynku zbóż i mleka. Żądają interwencji Komisji Europejskiej.

Jerzy Chróścikowski, Solidarności RI: dzisiaj mleczarstwo jest w zapaści. W związku z tym, że rynki się załamały, trzeba wyeksportować produkty mleczarskie na rynki trzecie.

Drugie żądanie dotyczy ceny interwencyjnej skupu zbóż. Zdaniem rolników jest ona zbyt niska i należałoby ją zwiększyć do 160 euro za tonę ziarna.

Jerzy Chróścikowski, Solidarności RI: ta cena 101 euro nie ma dzisiaj żadnego uzasadnienia. Ona jest martwa. Nikt nie odstawia po tej cenie.

Z kolei jutro na ulicach Brukseli pojawi się 6 tysięcy plantatorów tytoniu z całej Europy. Żądają, aby Komisja Europejska wycofała się z propozycji likwidacji dopłat do uprawy tytoniu.

Marian Sikora, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych: plantatorzy w Weronie na kongresie, cała Europa podjęła decyzję, że nie może siedzieć, tylko muszą protestować, żeby Komisja Europejska ich doceniła.

Do Brukseli z Augustowa wyruszyła grupa czterdziestu plantatorów tytoniu. Za kilogram surowca plantatorzy otrzymują teraz niecałe cztery złote. Cena nie pokrywa kosztów produkcji. Sytuację ratują dopłaty - prawie pięć złotych, jakie Unia dopłaca do każdego kilograma. Brak dopłat oznacza bankructwo gospodarstw produkujących tytoń.

Jan Skibicki, plantator: produkują około 20 ton. To jest znaczna produkcja, która daje mi jeszcze jako taki opłacalny dochód w momencie, jak mam dopłaty. Jak dopłat nie otrzymam produkcja będzie nieopłacalna, no i z tej produkcji będziemy musieli zrezygnować.

Polska jest drugim w Unii Europejskiej producentem tytoniu. Ponad 40 procent upraw w kraju znajduje się na Lubelszczyźnie.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę