aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przedsiębiorstwa w grudniu bardziej optymistycznie o przyszłej koniunkturze

3 stycznia 2015
Dotychczasowe tendencje stagnacyjne mogą zostać przełamane, bowiem w grudniu br. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) wzrósł o 0,5 pkt - poinformowało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (Bureau for Investments and Economic Cycles - BIEC).

W listopadzie WWK wyniósł 156,1 pkt. "Koniec roku był nieco korzystniejszy dla gospodarki od pozostałych miesięcy drugiej połowy tego roku. Obecny wzrost wskaźnika może bowiem zapowiadać przełamanie dotychczasowych tendencji stagnacyjnych. Zbyt wcześnie jednak aby prognozować wyraźne przyspieszenie, zwłaszcza, że w najbliższym otoczeniu naszej gospodarki dominuje niezbyt korzystna koniunktura" - poinformował BIEC w komentarzu do wyników badania.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w grudniu cztery działały w kierunku jego wzrostu, dwie były neutralne i dwie przyczyniły się do jego spadku.

"Największy wpływ na wzrost wskaźnika miała poprawa wydajności pracy w sektorze przetwórczym. Wynikała ona jednak głównie z mniejszej liczby dni roboczych w listopadzie w porównaniu z poprzednimi miesiącami bieżącego roku. Pomimo tej krótkookresowej poprawy, obecna wydajność pracy jest o około 10 proc. niższa niż przed rokiem. Zaś analizując jej zmiany w dłuższym okresie, w ostatnich latach rośnie dwukrotnie wolniej niż w latach 2004-2007" - napisano.

Według BIEC poprawiły się nieco oceny ogólnej kondycji gospodarki formułowane przez menadżerów przedsiębiorstw. Od wiosny br. nie podlegały one zbyt wielkim zmianom. "Obecna poprawa może świadczyć o przełamywaniu stagnacyjnych nastrojów wśród przedsiębiorców. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że od dwóch miesięcy zwiększa się napływ nowych zamówień. Szerszym strumieniem napływają przede wszystkim zamówienia z rynku krajowego" - zauważono. Zamówienia od zagranicznych odbiorców od jesieni br. nie wykazują tendencji do wzrostu. Stabilizuje się portfel zamówień w branży spożywczej i tekstylnej, zaś wśród eksporterów znaczący wzrost zamówień odnotowuje przede wszystkim przemysł meblowy.

Zdaniem biura można spodziewać się, że obserwowany wzrost podaży pieniądza M3 (wskaźnik ten szeroko opisuje ilość pieniędzy w obiegu, uwzględniając m.in. dłużne papiery wartościowe - PAP) będzie krótkotrwały i wygaśnie wraz z zakończeniem wypłat dodatkowych wynagrodzeń. Wynika on głównie ze wzrostu depozytów gospodarstw domowych, co może mieć związek z wypłatami trzynastek w górnictwie. Aktualna wysokość oprocentowania lokat bankowych nie zachęca jednak do lokowania w nich oszczędności.

Składowe wskaźnika, które nie zmieniły się w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca, to realne wartości indeksu WIG oraz oceny menedżerów firm na temat sytuacji finansowej zarządzanych przez nich przedsiębiorstw.

"W ciągu ostatniego roku warszawska giełda obrała trend horyzontalny i niewiele wskazuje na jego przełamanie w najbliższym czasie. Kondycja finansowa firm nie zmieniła się w stosunku do tej sprzed miesiąca. Po wrześniowym załamaniu ocen na temat stanu finansów przedsiębiorstw i późniejszej ich korekcie, obecnie można mówić o stopniowej poprawie stanu finansów przedsiębiorstw. Następuje ona jednak głównie dzięki działaniom ograniczającym koszty, zaś w mniejszym stopniu na skutek zwiększonych przychodów" - uważa BIEC.

Składowe, które działały kierunku spadku wskaźnika to wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw i niższa dynamika kredytowego zadłużania się gospodarstw domowych.

"Wzrost zapasów w magazynach firm o tej porze roku jest na ogół zjawiskiem normalnym. Firmy gromadzą zapasy przed świątecznym szczytem zakupowym oraz skróconym czasem pracy przypadającym na przełomie roku. Ostatnie dane wskazują na zmniejszone zainteresowanie konsumentów kredytem bankowym. Zjawisko to obserwujemy od blisko dwóch lat i trudno liczyć na szybką jego odbudowę przy powolnym wzroście zatrudnienia i utrzymującej się niepewności co do perspektyw gospodarczych" - wyjaśniono.

Jak podaje biuro, WWK jest miarą, prognozą przyszłej aktywności gospodarki. Pokazuje wzrosty i spadki aktywności gospodarczej z wyprzedzeniem w stosunku do PKB oraz danych na temat produkcji, sprzedaży detalicznej, płac czy dochodów ludności. Średni okres wyprzedzenia wskaźnika WWK w stosunku do rzeczywistych stanów gospodarki wynosi od 3 do 12 miesięcy, w zależności od fazy cyklu koniunkturalnego.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę