aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przetwórnie płacą za truskawki 4-5 zł

5 stycznia 2016
Przetwórnie owoców na Lubelszczyźnie rozpoczęły skup truskawek, za kilogram owoców płacą 4-5 zł, czyli najdrożej od lat. Lubelszczyzna to drugi co do wielkości - po woj. mazowieckim - producent truskawek w kraju.

Skup w regionie rozpoczęła spółka Agram w Lublinie, która planuje kupić w br. kilka tysięcy ton truskawek. - Za kilogram owoców bez szypułek płacimy 5 zł i więcej. Truskawka osiąga w tym roku wysokie ceny, bo od początku roku mówiło się o przemarznięciu części plantacji i spowodowanych tym niższych plonach - powiedział PAP wiceprezes spółki Agram Dariusz Mróz.

Dodał, że "pierwsze szacunki podawały, że plony truskawek w tym sezonie będą nawet o 50-60 proc. mniejsze niż zazwyczaj". Według niego sytuacja nie jest tak dramatyczna.

Podkreślił, że ceny truskawek są znacznie wyższe niż w ubiegłych latach. - Dwa i trzy lata temu za kilogram płaciliśmy ok. 3 zł. Jeszcze wcześniej rynek przeżył załamanie, kilogram truskawek kosztował mniej niż 2 zł, co nie zapewniało plantatorom opłacalności produkcji - powiedział.

Skup truskawek rozpoczął się też w przetwórni SVZ Poland sp. z o.o. w Tomaszowie Lubelskim, która jest jednym z największych odbiorców tych owoców na wschodzie Polski. Rocznie zakład kupuje ok. 10 tys. ton truskawek od rolników z woj. lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Kierownik działu zakupów w SVZ Piotr Moroz powiedział PAP w poniedziałek, że cena kilograma truskawek bez szypułek, dostarczonych na rampę zakładu, wynosi około 5 zł za kilogram, a rolnicy, którzy odwożą truskawki do punktów skupu w terenie, dostają 4-4,30 zł za kg.

- Cena truskawki jest bardzo wysoka. Niewykluczone, że jeśli utrzyma się na tym poziomie, to ograniczymy wielkość skupu. Będzie nam ciężko sprzedać przetworzoną, kupioną tak drogo truskawkę. Całą produkcję kierujemy na eksport - dodał Moroz.

Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w Warszawie, który skupia ok. 60 grup producenckich, uważa, że tegoroczna cena truskawek jest dla plantatorów korzystna.

- Trzeba jednak podkreślić, że duże wahania cen, zarówno w dół, jak i górę, w dłuższej perspektywie (...) są niekorzystne dla plantatorów. Skoro truskawki są drogie, to można przewidywać, że w przyszłym roku nastąpi niekontrolowany wzrost nasadzeń, podaż będzie bardzo duża, a więc pojawi się tendencja do obniżenia ceny. W ostatnich latach zdarzyło się już, że cena tych owoców spadała do (...) 1 zł za kg - powiedział Boguta.

Jego zdaniem w br., mimo przemrożenia plantacji, zbiory mogą nie być dużo niższe, niż te z ostatnich lat, kiedy roczna produkcja truskawek wynosiła w kraju 150-160 tys. ton. Zaznaczył, że sporo zależy od pogody w najbliższym czasie. W jego ocenie "najlepiej, by przeplatały się okresy z deszczem, który pozwala owocom rosnąć, i słońcem, które pozwala im dojrzewać".

- Odbieramy sygnały, że w wielu częściach kraju truskawki w dalszym ciągu kwitną. Plantacje zregenerowały się po przemrożeniach bardziej, niż można się było spodziewać - powiedział.

W ubiegłym roku plantatorzy na Lubelszczyźnie zebrali ok. 50 tys. ton truskawek, co stanowiło jedną trzecią krajowej produkcji.POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę