OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Przewidują spadek cen

19 października 2007
Według informacji uzyskanych z FAMMU/ FAPA większość analityków rynku zbożowego w USA jest przekonana, iż ceny pszenicy miękkiej w przyszłym roku znacząco spadną w rezultacie zwiększenia zasiewów tego gatunku w odpowiedzi na rekordowe ceny na rynku światowym.
Biorąc pod uwagę znaczenie amerykańskiego rynku dla światowego handlu, wróży to także obniżkę cen światowych. W okresie ostatnich sześciu miesięcy odnotowano gwałtowną zwyżkę cen pszenicy miękkiej. W przyszłym roku amerykańscy rolnicy najprawdopodobniej zwiększą przede wszystkim powierzchnię upraw pszenicy miękkiej i soi kosztem kukurydzy i bawełny.
Jak podkreśla FAMMU / FAPA spadają również ceny kukurydzy w kontraktach terminowych. Z jednej strony spowodowane jest to większą podażą w stosunku do wcześniejszych oczekiwań. Plony kukurydzy okazuje się być wyższe od prognozowanych i to nawet w tych obszarach w których warunki pogodowe w okresie wzrostu roślin nie były optymalne. Drugim czynnikiem wpływającym na zniżkową tendencję cen tego gatunku jest słabnące zapotrzebowanie na kukurydzę ze strony przemysłu produkującego biopaliwa. Dzieje się tak z jednej strony z powodu znacznego podrożenia kosztów surowca w stosunku do poprzedniego sezonu, a z drugiej ze względu na ograniczone możliwości dolewania bioetanolu do paliwa konwencjonalnego, co powoduje narastanie zapasów bioetanolu u producentów i tworzy presję na spadek cen i obniża opłacalność produkcji.



POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę