aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ptasie sejmiki

22 sierpnia 2005

Do kalendarzowej jesieni jeszcze ponad miesiąc, tymczasem ptaki już ogłosiły jej nadejście i zbierają się do odlotu. Na Pomorzu zaczęły się właśnie sejmiki -ostatni etap pobytu ptaków w Polsce. Potem czeka je już tylko podróż na zimowiska do ciepłych krajów. Co ciekawe w przyrodzie sejmikują nie tylko bociany ale także żurawie, jaskółki, a także gęsi.

Ptaki nie kierują się takim kalendarzem jak my. Mają swój - biologiczny. I to on wskazał im, że jesień jest blisko: wkrótce zrobi się chłodno i coraz trudniej będzie zdobyć pożywienie. Stada żurawi liczące po kilkadziesiąt ptaków zbierają się na polach i łąkach, gdzie na razie pokarmu nie brakuje. Mimo, że uchodzą za bardzo płochliwe, przyzwyczaiły się do ludzi.

Ptaki sejmikują, aby ułatwić sobie życie. Grupa która tworzy się przed odlotem, będzie wspólnie podróżować. Po drodze czeka je wiele niebezpieczeństw, które łatwiej pokonać razem. Pierwsze, już za kilka dni, odlecą bociany, potem jaskółki. Za kilka tygodni opuszczą nas żurawie. To już jedna z ostatnich okazji, aby posłuchać ich nostalgicznego klangoru.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę