aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnik na umowie zlecenie ubezpieczony w KRUS

5 stycznia 2016
Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej rolnicy pracujący na umowę zlecenie powinni9 płacić składki z tego tytułu do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i nie powinni być wyrejestrowani z KRUS. Obecnie bowiem podjęcie pracy przez osobę objętą ubezpieczeniem rolniczym  na podstawie umowy zlecenia , która jest obowiązkowym  tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi  na podstawie  ustawy o systemie  ubezpieczeń społecznych wyłącza rolnika z ubezpieczenia rolniczego.
- Obecny stan prawny przesądza o tym, że osoba ta  uzyskuje obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS , w związku z z tym następuje wyrejestrowanie tej osoby z KRUS. Zasada ta do tego momentu byłaby słuszna , o ile dotyczyła osób, które są w stanie wypracować sobie pełny , dobry kapitał emerytalny w ZUS. Problem pojawia się w związku z tym, że umowy, które przesądzają o wyrejestrowaniu  tych osób z KRUS- u opiewają na bardzo niskie kwoty. Jeżeli umowa zlecenie opiewa , powiedzmy na kwotę 100 – 200 zł miesięcznie , to bardzo łatwo możemy sobie wyobrazić , jak niskie składki są odprowadzane od takiej umowy do systemu ubezpieczeń społecznych , tego ZUS – owskiego – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.
Ciągłość opłacania składek KRUS  jest też bardzo istotna  jak zaznacza PIR w przypadku chęci skorzystania przez rolników z dofinansowania do gospodarstw ze środków unijnych . aby móc skorzystać z tego typu dotacji wymagany jest nieprzerwany okres ubezpieczenia minimum 3 lat.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę