aaa_TSW_2023
CTR_2023

Rosną oszczędności gospodarstw domowych

5 stycznia 2016
Gospodarstwa domowe na koniec trzeciego kwartału 2013 r. miały 23,1 mld zł oszczędności - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu NBP. To istotny wzrost, gdyż kwartał wcześniej miały odłożone 9,9 mld zł.

Jak wskazał bank centralny w raporcie dotyczącym sytuacji finansowej gospodarstw domowych w trzecim kwartale ub.r., w efekcie wzrostu zgromadzonych oszczędności stopa oszczędzania, stanowiąca relację oszczędności brutto gospodarstw domowych do ich dochodów do dyspozycji, wyniosła po korekcie sezonowej 7,9 proc. wobec 3,1 proc. w poprzednim kwartale oraz 7,5 proc. przed rokiem.
"W trzecim kwartale 2013 r. gospodarstwa domowe powiększyły swoje aktywa finansowe łącznie o 42 mld zł. Największą ich część, prawie 32 mld zł zainwestowały w akcje i inne udziały kapitałowe, w formie nowych lokat bankowych zdeponowały zaledwie 2,6 mld zł, a ich zasoby gotówki powiększyły się o niespełna 0,5 mld zł" - czytamy w raporcie.
Autorzy opracowania wskazali, że nowe zobowiązania finansowe zaciągnięte przez gospodarstwa domowe sięgnęły 9,6 mld zł, co oznacza 18-proc. wzrost zaciągniętych zobowiązań rok wcześniej.
"Relacja oszczędności w całej gospodarce do PKB w trzecim kwartale 2013 r. wyniosła 18 proc. (po wyeliminowaniu wahań sezonowych), co jest wartością nieco wyższą w porównaniu z poziomem sprzed roku (17,1 proc.). W tym samym czasie wartość oszczędności sektora gospodarstw domowych stanowiła 4,9 proc. wartości PKB, poprawiając się nieznacznie w porównaniu z kwartałem sprzed roku (wówczas 4,7 proc., po wyeliminowaniu wahań sezonowych)" - podał NBP.
Niski udział oszczędności gospodarstw domowych w łącznej relacji był w przeważającej części rekompensowany przez wzrost oszczędności w sektorze przedsiębiorstw, w którym relacja oszczędności do PKB wyniosła w trzecim kwartale ub.r. 15,2 proc. wobec 13,5 proc. rok wcześniej.
Aktywa finansowe gospodarstw domowych w końcu września 2013 r. osiągnęły 1 bln 512,3 mld zł. Oznacza to, że w skali roku zwiększyły się one o 136,8 mld zł, a ich roczne tempo wzrostu wyniosło prawie 10 proc.
Dodano, że oszczędności gospodarstw domowych w relacji do PKB kształtowały się na dość niskim poziomie - 4,9 proc. "Oszczędności w całej gospodarce sięgnęły około 18 proc. PKB, ale w ostatnich latach w przeważającym stopniu generowane są przez sektor przedsiębiorstw" - zaznaczono.
Z danych banku centralnego wynika, że w trzecim kwartale ub.r. realne dochody do dyspozycji brutto gospodarstw domowych zwiększyły się w ujęciu rocznym o 0,9 proc. wobec wzrostu o 1,9 proc. w drugim kwartale. "Wolniejszy wzrost nastąpił m.in. przy słabszej dynamice rocznej dochodów z pracy najemnej, choć przyspieszeniu uległa dynamika dochodów ze świadczeń społecznych" - wskazał NBP.
Z kolei spożycie prywatne zwiększyło się względem trzeciego kwartału 2012 r. o 1 proc. Z danych wynika, że gospodarstwa domowe coraz częściej zakupy finansowały kredytem, co z kolei - jak ocenił NBP - jest czynnikiem wspierającym rozwój popytu konsumpcyjnego w przyszłości. Równocześnie odnotowano wzrost konsumpcji dóbr trwałych - o 9,8 proc. rok do roku.POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę