CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rozpoczął się skup ślimaków winniczków

27 kwietnia 2005

W województwie warmińsko-mazurskim ruszył skup ślimaków winniczków. Decyzją wojewódzkiego konserwatora przyrody w tym sezonie na Warmii i Mazurach można zebrać 130 ton mięczaków. Powędrują one głównie na stoły francuskich i włoskich amatorów ślimaków.

Każdy z punktów skupu może przyjąć w tym sezonie do 4 ton winniczków. Według wojewódzkiego konserwatora przyrody, w tym roku znacznie wzrosło zainteresowanie zbieraniem ślimaków, a firmy je skupujące wystąpiły o zgodę na zbiór 950 ton winniczków.

Skupowane mięczaki muszą mieć średnicę muszli nie mniejszą niż 3 centymetry. "Na kilogram przypadają przeciętnie 33 takie ślimaki" - wyjaśniła w rozmowie z PAP wojewódzki konserwator przyrody Maria Mellin. Jej zdaniem, zwiększenie skupu zagrażałoby wyginięciu populacji tego gatunku na terenie województwa.

Winniczków nie można zbierać w parkach krajobrazowych, rezerwatach przyrody, na użytkach ekologicznych i w pasie granicznym sięgającym 15 metrów w głąb Polski.

Największe skupiska winniczków w województwie warmińsko-mazurskim występują w okolicach Elbląga, Braniewa, Olsztyna i Ełku.

Zbieranie ślimaków na Warmii i Mazurach, województwie o największej stopie bezrobocia (w marcu 29 proc.) to - obok zbierania poroży, grzybów i jagód - jeden ze sposobów zarabiania, zwłaszcza dla mieszkańców terenów po byłych PGR-ach.

W ubiegłym roku za kilogram ślimaków można było dostać od 80 groszy do dwóch złotych. W tym roku cena ta prawdopodobnie zostanie utrzymana. Ślimaki z Warmii i Mazur eksportowane są głównie do zachodniej Europy, Francji, Włoch i Grecji.


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę