aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rząd o emeryturach pomostowych i rekompensatach

7 czerwca 2005

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach. Rząd chce, aby przewidziany w projekcie system emerytur pomostowych wszedł w życie 1 stycznia 2007 roku. Według szacunków rządowych, takie emerytury otrzyma ok. 300 tys. osób, a rekompensaty - ok. 900 tys.

W myśl projektu przygotowanego przez Ministerstwo Polityki Społecznej, na emeryturę pomostową będą mogły pójść te osoby, które, według ekspertów medycyny pracy, przez co najmniej 15 lat pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa ma wynosić 90 proc. potencjalnej emerytury i będzie waloryzowana.

Prawo do emerytur pomostowych będą miały osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948, wykonywały pracę w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku, mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

Na emeryturę pomostową, według projektu, będzie można przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w przypadku kobiet w wieku 55 lat, a mężczyzn - 60 lat). Niektórzy pracownicy - z uwagi na charakter wykonywanej pracy - będą mogli przejść na emeryturę pomostową na 10 lat przed wiekiem emerytalnym.

Nie wszystkie osoby, które w myśl starych przepisów pracowały w tzw. warunkach szczególnych, będą miały prawo do emerytury pomostowej - informuje komunikat resortu polityki społecznej.

W proponowanym systemie będą uwzględniane warunki wykonywania danej pracy, a nie przynależność branżowa. Lista prac wykonywanych w warunkach szczególnych lub prac o szczególnym charakterze będzie przygotowana przez ekspertów medycyny pracy.

Osoby, które pracowały w warunkach szczególnych w oparciu o stare przepisy, a nie mają wymaganych do emerytury pomostowej 15 lat stażu pracy, świadczenie to dostaną tylko wówczas, jeśli będą wykonywać pracę w warunkach szczególnych także w myśl nowych przepisów.

W przeciwnym razie, nie będą miały prawa do emerytury pomostowej, ale do rekompensaty.

Rekompensaty dostaną osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. przepracowały w warunkach szczególnych lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze na pełnym etacie przez co najmniej 5 lat, a w myśl nowych przepisów ich praca nie została uznana za pracę w warunkach szczególnych.

Rząd szacuje, że emerytury pomostowe - zgodnie z projektem ustawy - kosztowałyby państwo maksimum ok. 4 mld zł rocznie. Z takim kosztem należy się liczyć w tych latach, w których najwięcej osób uprawnionych do emerytur pomostowych będzie korzystać z tego rozwiązania, czyli do 2020 roku.

W Sejmie jest już obywatelski projekt nowelizacji ustawy emerytalnej, pod którym podpisy zebrała górnicza "Solidarność". W odróżnieniu od rządowego projektu o emeryturach pomostowych, zakłada on zachowanie dotychczasowych uprawnień emerytalnych górników, m.in. przejście na emeryturę po 25 latach pracy pod ziemią.

Z kolei projekt grupy posłów lewicy przewiduje zachowanie dotychczasowych uprawnień do wcześniejszych emerytów do roku 2011. Jest on jednak droższy od rządowego. Górnicza "S" uważa z kolei projekt lewicy jedynie za "odroczenie wyroku", a nie rozwiązanie problemu.

We wtorek rząd zajmie się też Strategią Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2007-2013. Rozpatrzy również sprawozdanie z działania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.


POWIĄZANE

Zapowiedź aukcji: w ramach postępowania upadłościowego spółki ogrodniczej Garten...

Z informacji Państwowej Służby Celnej wynika, że w 2023 roku Ukraina znacząco zw...

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, na posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę