BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Śledztwo w sprawie obwarzanków umorzone

3 grudnia 2015
Krakowska prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie kopiowania objętego ochroną obwarzanka krakowskiego i wprowadzenia do obrotu ponad 166 tys. sztuk obwarzanków Szuberta. Uznała, iż obwarzanki Szuberta nie były kopią krakowskich.
Prokuratura uznała, że sprzedaż obwarzanków Szuberta nie naruszała zasad uczciwej konkurencji. "Dochodzenie umorzono wobec braku znamion przestępstwa" - powiedziała w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.
"Obwarzanek krakowski" został wpisany do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych i na tej podstawie podlega ochronie prawnej.
Zawiadomienie o możliwości nieuczciwej konkurencji złożył Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie. Zdaniem inspektoratu sprzedaż produktu pod nazwą "Obwarzanek Szuberta" stwarzało możliwość wprowadzenia klientów w błąd co do jego tożsamości i wyrządzało poważną szkodę producentom. Polegała ona na zmniejszeniu możliwości konkurencji z uwagi na niższy koszt produkcji obwarzanka Szuberta oraz nadwyrężeniu zaufania do jakości i renomy obwarzanka krakowskiego.
Zdaniem prokuratury, producent obwarzanków Szuberta nie naruszył przepisów karnych ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji ani żadnej innej ustawy, nie miał bowiem zamiaru kopiowania obwarzanka krakowskiego. Prokuratura uznała, że oba obwarzanki są do siebie podobne, ale występuje też między nimi wiele istotnych różnic, w szczególności w wyglądzie zewnętrznym. Ponadto wózki, z których producent sprzedawał swoje wyroby były oznaczone wyraźnymi etykietami "Obwarzanek Szuberta". Różnice występowały też w procesie produkcji. Dodatkowo producent obwarzanków Szuberta, zdając sobie sprawę, iż "obwarzanek krakowski" jest nazwą zastrzeżoną wyłącznie dla posiadaczy określonych certyfikatów, zastosował wiele zabiegów pozwalających odróżnić jego produkt od wyrobu chronionego, np. większą masę obwarzanków i wyraźnie spłaszczoną podstawę.
Według prokuratury samo zarejestrowanie obwarzanka krakowskiego nie powoduje braku możliwości produkcji czy obrotu jakimikolwiek obwarzankami, gdyż godziłoby to w konstytucyjne zasady wolności rynkowej i konkurencyjności.Dlatego - z braku możliwości przypisania producentowi obwarzanków Szuberta umyślnego przestępstwa nieuczciwej konkurencji - dochodzenie zostało umorzone.

POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę