OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Spisz się na medal

5 stycznia 2016
Ruszył narodowy spis rolny. Dokładne sprawdzanie około 2 milionów gospodarstw potrwa do końca października. Zebrane dane o stanie polskiego rolnictwa zapisywane będą na specjalistycznych urządzeniach elektronicznych. Wyniki spisu poznamy w połowie przyszłego roku.

Przygotowania do narodowego spisu rolnego trwały do ostatniej chwili. Po raz pierwszy nie ma tradycyjnych papierowych formularzy i ręcznego wpisywania danych. Nowoczesne urządzenia elektroniczne przyspieszają pracę rachmistrzów. Także późniejsza obróbka danych ma być o wiele szybsza.

Stanisław Kaniewicz-rzecznik Urzędu Statystycznego w Łodzi „Tylko i wyłącznie formularze elektroniczne i ten formularz elektroniczny będzie miał na takim oto urządzeniu”

Tegoroczny spis powszechny różni się nie tylko metodą liczenia, ale także pytaniami, na jakie będą musieli odpowiadać rolnicy.

Anna Jaesche-Wojewódzki Urząd Statystyczny w Łodzi „Pytamy o metody gospodarowania, które są nowe zupełnie w tym spisie. Pytamy przede wszystkim o użytkowanie gruntów” .

Spis będzie się odbywał etapami. I rozpocznie od tak zwanego samospisu, czyli wypełniania ankiety zamieszczonej w Internecie przez rolnika. Brakujące dane uzupełnią teleankieterzy drogą telefoniczną - w ostateczności zrobią to rachmistrzowie, którzy osobiście pojawią się w gospodarstwach.

Janusz Dygaszewicz-GUS „Wysłanie rachmistrza jest równoznaczne z realizacją obowiązku ustawy, gdzie nie ma mowy o odmowie odpowiedzi na rachmistrza”.

Spis rolny ma pokazać stan polskiego rolnictwa. Znana będzie między innymi powierzchnia gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt, a także liczba ciągników oraz maszyn. Z zebranych informacji skorzystają nie tylko instytucje krajowe, ale także i unijne. Podobne spisy odbywają się we wszystkich państwach Wspólnoty.

Józef Oleński-prezes GUS „Spisy w UE przeprowadzane są zgodnie z jednolita metodologią, która jest spójna z metodologią ONZ, która zawiera oprócz tego szereg dodatkowych informacji związanych z wymaganiami Wspólnej Polityki Rolnej”.

Na przeprowadzenie spisu rolnego wydamy około 200 milionów złotych. Z czego ponad 16 milionów – będzie pochodziło z budżetu Brukseli.


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę